Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lex posterior derogat legi priori

Chcę dodać własny artykuł

Lex Posterior Derogat Legi Priori

Reguła lex posterior derogat legi priori oznacza, że prawo ustanowione później uchyla moc obowiązującą prawa wcześniejszego. Jest to zasada kolizyjna, która dotyczy aktów prawnych o tej samej mocy, takich jak ustawy.

Uzasadnienie Reguły

Podstawą stosowania tej reguły jest założenie, że twórcy prawa działają racjonalnie. Wprowadzając nowe przepisy, mają na celu zmiany w regulacjach prawnych, co automatycznie implikuje uchwałę wcześniejszych norm dotyczących tej samej kwestii.

Kryteria Wcześniejszości

Decydując, które prawo jest wcześniejsze, a które późniejsze, bierze się pod uwagę moment ogłoszenia aktu w dzienniku urzędowym, a nie datę jego wejścia w życie.

Ograniczenia Reguły

Reguła lex posterior derogat legi priori nie ma formalnego umocowania prawnego, co może prowadzić do sprzeczności w przepisach. W Polsce przepis traci moc, gdy zostaje zmieniony lub unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny. Nie ma jednak procedury automatycznego wygaszenia wcześniejszych aktów przez późniejsze, sprzeczne regulacje.

Prawo Karne

W prawie karnym reguła ta jest ograniczona. W przypadku kolizji przepisów wcześniejszego i późniejszego stosuje się ten, który jest korzystniejszy dla oskarżonego.