Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Lesław Paga

„`html

Reklama

Lesław Andrzej Paga

Lesław Andrzej Paga (ur. 24 września 1954 w Bytomiu, zm. 2 lipca 2003) był polskim ekonomistą, który odegrał kluczową rolę w tworzeniu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz był pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych.

Życiorys

Lesław Paga ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w 1983 roku. Jego praca doktorska nosiła tytuł Mechanizm społecznego wartościowania perspektywicznych wzorców konsumpcji.

Reklama

W późniejszych latach pracował jako adiunkt na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także był stypendystą w Stanach Zjednoczonych, gdzie zgłębiał mechanizmy rynku kapitałowego. Był aktywnym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz doradcą Ministra Finansów po 1989 roku.

Paga był kluczowym graczem w przekształceniach gospodarczych w Polsce, pełniąc m.in. funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Jako pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych (1991–1994) oraz prezes firmy consultingowej Deloitte & Touche, przyczynił się do rozwoju rynku finansowego w Polsce.

Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2003 roku i został pochowany w części ewangelickiej cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Fundacja im. Lesława A. Pagi

W 2003 roku powołano Fundację im. Lesława A. Pagi, mającą na celu upamiętnienie jego osoby i działalności. Fundacja została stworzona dzięki wsparciu bliskich Pagi oraz firmy Deloitte. Jej misją jest promowanie dobrych praktyk w działalności gospodarczej oraz wspieranie utalentowanych studentów i absolwentów kierunków związanych z ekonomią.

Od 2004 roku Fundacja przyznaje Nagrodę im. Lesława A. Pagi, wyróżniającą osoby oraz instytucje z zakresu biznesu i działalności publicznej.

Linki zewnętrzne

„`

Reklama
Reklama