Leprechaun w mitologii irlandzkiej
Leprechaun, znany w irlandzkiej mitologii jako „leipreachán”, to rodzaj skrzata zamieszkującego Irlandię. Spotkanie z nim jest rzadkością i zazwyczaj zdarza się w okolicach elfich fortów, takich jak drumliny czy szańce.
Wygląd i charakterystyka
Leprechauny są samotnikami, zajmującymi się wyrobem butów. Ich obecność można rozpoznać po rytmicznych uderzeniach szewskiego młotka. Z wyglądu przypominają małych, włochatych starców o wzroście nieprzekraczającym trzech stóp (około 93 cm). Zazwyczaj noszą kapelusz, skórzany fartuch, wełnianą kamizelkę, krótkie spodnie, długie pończochy oraz buty ze srebrnymi sprzączkami. Często mają brody i palą fajki.
W nowoczesnych opisach leprechauny często przedstawiane są w szmaragdowozielonym surducie, jednak ten wizerunek pochodzi głównie z kultury popularnej, a nie z tradycyjnych przekazów.
Magiczne monety i skarby
Leprechaun zawsze ma przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną monetę, a druga złotą. Srebrna moneta jest magiczna i znika z kieszeni sprzedającego, wracając do właściciela. Złota moneta to łapówka; po jej schwyceniu zamienia się w popiół lub liście. Leprechauny znają miejsca ukrycia skarbów, zazwyczaj glinianych naczyń pełnych złota. Jeśli zostaną złapane, mogą zdradzić lokalizację skarbu, ale nigdy go nie oddają bez walki.
Osobowość i zachowanie
Leprechauny są znane z miłości do celtyckich sportów, muzyki oraz skłonności do alkoholu. Często płatają figle, co jest ukazane w wielu irlandzkich opowieściach. Przykład: rolnik, który złapał leprechauna, zmusił go do wskazania miejsca skarbu, ale w rezultacie po powrocie znalazł wszystkie chwasty obwiązane czerwoną chustą.
Uważane są za obrońców elfickiej społeczności i strażników królowej elfów.
Leprechauny w kulturze popularnej
- The Deadly Percheron (1946)
- Karzeł (1993)
- Waśnie w świecie baśni (1999)
- Tęcza Finiana (1968, Francis Ford Coppola)
- Harry Potter i Czara Ognia (2000, J.K. Rowling)
- Irlandzkie szczęście (2001)
- The Leprechaun (2000, Lil’ Flip)
- Amerykańscy bogowie (Neil Gaiman)