Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Leopold I Habsburg

Leopold I Habsburg

Leopold I Habsburg (1640-1705) był królem Węgier, Czech oraz arcyksięciem Austrii, a także cesarzem rzymskim. Z dynastii Habsburgów, był synem cesarza Ferdynanda III i Marii Anny Hiszpańskiej. Po śmierci ojca w 1657 roku, Leopold objął wszystkie dziedziczne tytuły.

Reklama

Rodzina

Leopold I ożenił się trzykrotnie. Jego pierwszą żoną była Małgorzata Teresa Habsburg, z którą miał czworo dzieci. Po jej śmierci ożenił się z Klaudią Felicytą Habsburg, a następnie z Eleonorą Magdaleną Wittelsbach, z którą miał dziesięcioro dzieci, w tym przyszłych cesarzy Józefa i Karola.

Polityka zagraniczna

II wojna północna

Leopold wspierał Polskę, Litwę oraz Danię w walce ze Szwecją. Dyplomacja cesarska pośredniczyła w zawieraniu traktatów, a wojska cesarskie uczestniczyły w walkach na Półwyspie Jutlandzkim oraz w wyzwalaniu Krakowa i Poznania.

Reklama

Wojna z Imperium Osmańskim

W 1662 roku Leopold sprowokował najazd Turków osmańskich, którzy dotarli na Morawy. Po serii walk, w 1683 roku doszło do oblężenia Wiednia, które zakończyło się sukcesem dzięki wsparciu króla Polski, Jana III Sobieskiego. W wyniku tej współpracy powstała Liga Święta, a w 1699 roku zawarto pokój karłowicki, który przyniósł Habsburgom znaczące terytoria.

Wojny z Francją

Leopold I był częścią Ligi Augsburskiej, która walczyła z Francją Ludwika XIV. W wyniku konfliktu, Francja zdołała zdobyć wiele ziem Rzeszy, jednak w 1687 roku zawarto pokój w Rijswick, który ograniczył francuskie zdobycze.

Polityka wewnętrzna

Sprawy Rzeszy Niemieckiej

Leopold wprowadził ograniczenia w działaniach stanów niemieckich, co wzmocniło absolutyzm książęcy. Uczestniczył w obradach Sejmu Cesarstwa i nadał tytuł elektora Hanowerowi.

Sprawy krajów dziedzicznych

Wprowadził regulacje dotyczące protestantów oraz praw chłopów. Dążył do centralizacji władzy i wzmocnienia kontroli nad Kościołem.

Pełna tytulatura

Leopold I nosił liczne tytuły, w tym cesarza rzymskiego, króla Niemiec, Węgier i Czech oraz arcyksięcia Austrii.

Genealogia

  • Syn króla Kastylii Filipa I Habsburga i Joanny Szalonej
  • Syn/córka cesarza Ferdynanda I Habsburga i Anny Jagiellonki
  • Córka cesarza Karola V Habsburga i Izabeli Aviz

Cesarskie hobby

Leopold I był także kompozytorem i miłośnikiem sztuki, tworzył msze, requiem oraz balety. Za jego panowania Wiedeń stał się ważnym ośrodkiem operowym w Europie.

Reklama
Reklama