Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Leon Sternbach (filolog)

Leon Sternbach

Leon Sternbach (1864-1940) był polskim filologiem klasycznym i bizantynistą, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w Drohobyczu w rodzinie żydowskiej. Sternbach był pionierem badań bizantynologicznych w Polsce.

Życiorys

Studiował filologię na uniwersytetach w Lipsku, Dreźnie i Wiedniu, gdzie w 1885 roku obronił doktorat. Pracował w archiwach w Wiedniu, Heidelbergu oraz we Włoszech i Francji. Po habilitacji w 1889 roku na Uniwersytecie Lwowskim, związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pełnił wiele funkcji, w tym dziekana Wydziału Filozoficznego. W 1935 roku przeszedł na emeryturę, uzyskując tytuł profesora honorowego.

Po wybuchu II wojny światowej, Sternbach został aresztowany w ramach Sonderaktion Krakau i zmarł w obozie Sachsenhausen.

Osiągnięcia naukowe

Sternbach był członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Akademii Umiejętności. Jego badania obejmowały literaturę gnomologiczną, patrologię i język grecki. Przygotował krytyczne wydania wielu ważnych tekstów, w tym dzieł Michała Psellosa i Ezopa, a także badał polskie przysłowia.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1928)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1936)

Uczniowie

Wśród jego uczniów byli m.in. Seweryn Hammer, Feliks Kopera i Tadeusz Lehr-Spławiński.

Rodzina

Sternbach ożenił się z Leontyną Epstein, z którą miał córkę Helenę. Jego siostra, Cecylia Sternbach-Chajesowa, była żoną prezydenta Lwowa. W rodzinie Sternbachów byli także wybitni naukowcy, w tym indolog Ludwik Sternbach.

Wybrane publikacje

Niektóre z jego ważnych prac to:

  • Meletemata graeca (1886)
  • Gnomologium Parisinum ineditum (1893)
  • Analecta Photiana (1893)
  • De cornicula Horatiana (1935)

Bibliografia

O Sternbachu pisali m.in. Tadeusz Sinko i Seweryn Hammer. Jego życie i działalność są dokumentowane w różnych publikacjach naukowych.

Link zewnętrzny

Odkryj więcej dzieł Leona Sternbacha w bibliotece Polona: Dzieła Leona Sternbacha.