Georg Leo hrabia von Caprivi
Georg Leo hrabia von Caprivi de Caprara de Montecuculi (24 lutego 1831 – 6 lutego 1899) był niemieckim politykiem i kanclerzem Rzeszy Niemieckiej w latach 1890-1894. Urodził się w Charlottenburgu, w rodzinie o włoskich korzeniach. Jego ojciec był sędzią Pruskiego Sądu Najwyższego.
Kariera militarna
Von Caprivi rozpoczął służbę wojskową w 1849 roku, awansując przez różne stopnie. Uczestniczył w wojnie austriacko-pruskiej jako major, a podczas wojny francusko-pruskiej pełnił funkcję szefa sztabu V korpusu. W 1883 roku objął stanowisko szefa admiralicji Niemiec.
Kanclerz Rzeszy Niemieckiej
Po dymisji Ottona von Bismarcka, von Caprivi został kanclerzem 20 marca 1890 roku. Jego rządy charakteryzowały się tzw. „nowym kursem”, wprowadzając reformy zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej.
- Odnowienie trójprzymierza z Austro-Węgrami i Włochami.
- Reformy w prawodawstwie pracy, w tym ograniczenia dotyczące zatrudniania dzieci i maksymalnego czasu pracy dla młodzieży.
- Poprawa relacji z Wielką Brytanią, w tym umowa dotycząca wyspy Helgoland.
Podczas jego kadencji Niemcy nie przedłużyły traktatu reasekuracyjnego z Rosją, co przyczyniło się do zbliżenia Rosji z Francją. Von Caprivi uważał, że Niemcy powinny skupić się na umacnianiu swojej pozycji w Europie, a nie na ekspansji kolonialnej.
Podsumowanie
Georg Leo von Caprivi był znaczącą postacią w niemieckiej polityce końca XIX wieku, wprowadzając reformy i zmieniając podejście Niemiec do polityki zagranicznej. Jego kadencja jako kanclerza była kluczowym okresem w historii Niemiec, mającym wpływ na przyszłe sojusze i konflikty w Europie.