Legnickie Pole
Legnickie Pole (niem. Wahlstatt) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, na południe od Legnicy. Jest siedzibą gminy Legnickie Pole. W latach 1954–1972 miejscowość była siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 należała do województwa legnickiego.
Nazwa
W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis z lat 1295–1305 wymieniona jest część Legnickiego Pola, Racimierz, pochodząca od imienia męskiego Racimir. W 1613 roku regionalista Mikołaj Henel w dziele Silesiographia podał łacińską nazwę miejscowości jako Wolstadium.
Historia
Legnickie Pole ma bogatą historię, związaną z bitwą pod Legnicą, w której zginął książę Henryk Pobożny. Po bitwie, prawdopodobnie w 1242 roku, księżna Anna lub księżna Jadwiga ufundowały kościół, który był w posiadaniu benedyktynów do reformacji w XVI wieku. Po sekularyzacji w 1810 roku, majątek przeszedł w ręce marszałka Blüchera.
Zabytki
Legnickie Pole posiada kilka cennych zabytków, które są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Ośrodek historyczny miasta
- Kościół pw. Trójcy Świętej, obecnie muzeum bitwy pod Legnicą
- Cmentarz kościelny
- Zespół klasztorny oo. benedyktynów, obecnie dom opieki społecznej
- Cmentarz ewangelicki z początków XIX wieku
- Aleja lipowa z początków XIX wieku
- Dom parafialny ewangelicki, obecnie plebania rzymskokatolicka
Muzeum Bitwy pod Legnicą
Muzeum to zlokalizowane jest w Legnickim Polu przy pl. Henryka II Pobożnego 3.
Gospodarka
Aby aktywizować gospodarczo gminę, utworzono podstrefę Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która znajduje się pomiędzy autostradą A4 a torami kolejowymi linii Legnica–Kamieniec Ząbkowicki.