Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Legiony Polskie we Włoszech

Legiony Polskie we Włoszech

Legiony Polskie były formacjami wojskowymi utworzonymi na terenie Włoch w latach 1797–1807, mającymi na celu walkę o niepodległość Polski. Zostały powołane przez Jana Henryka Dąbrowskiego we współpracy z Francuzami i walczyły u boku wojsk francuskich oraz włoskich.

Reklama

Tworzenie Legionów

Po III rozbiorze Polski wielu żołnierzy i oficerów emigrowało do Włoch i Francji. Dzięki wpływom Napoleona, Dąbrowski podpisał umowę z rządem Republiki Lombardzkiej, co umożliwiło utworzenie Legionów Polskich. W maju 1797 roku w skład Legionów weszło około 7 tys. żołnierzy, głównie Polaków, w tym jeńców i dezerterów z armii austriackiej.

Struktura i dowodzenie

  • Utworzono dwie legie, każda liczyła 3 bataliony.
  • Dowódcą pierwszej legii był gen. Józef Wielhorski, drugiej – gen. Franciszek Rymkiewicz.
  • Wprowadzono nowoczesny system dowodzenia i zniesiono kary cielesne.

Walki Legionów

Legiony walczyły u boku Napoleona, uczestnicząc w pierwszych bitwach w 1797 roku. Po zawarciu pokoju z Austrią w październiku 1797 roku, przekształciły się w Korpus Posiłkowy Republiki Cisalpińskiej. Brały udział w walkach w Rzymie oraz przeciwko Królestwu Neapolu.

Reklama

Straty i reorganizacja

W 1799 roku legioniści uczestniczyli w walkach z II koalicją antyfrancuską, ponosząc znaczne straty. W wyniku porażek liczba żołnierzy drastycznie spadła, a w 1801 roku Legiony zostały przekształcone w półbrygady i wcielone do armii włoskiej.

Udział w kampaniach napoleońskich

Legiony brały udział w wielu kampaniach napoleońskich, w tym w bitwach pod Lipskiem i Waterloo. W sumie w Legionach walczyło około 35 tys. ludzi, z czego ok. 20 tys. zginęło. Stanowiły one ważny element polskiego ruchu niepodległościowego.

Ważniejsze bitwy Legionów

  • 5 XII 1798 – Falari: Legioniści odparli atak wojsk Neapolu.
  • 17-19 VI 1799 – Bitwa nad Trebbią: Poważne straty, ale powstrzymano wojska rosyjsko-austriackie.
  • 14 VI 1800 – Bitwa pod Marengo: Decydujące zwycięstwo nad armią austriacką.
  • 3 XII 1800 – Bitwa pod Hohenlinden: Legion Naddunajski pomógł rozgromić wojska austriackie.
  • 24 XI 1805 – Bitwa pod Castelfranco: Zwycięstwo nad austriackim korpusem.

Legiony Polskie odegrały kluczową rolę w kształtowaniu polskiego patriotyzmu i demokracji, a pieśń „Mazurek Dąbrowskiego” stała się symbolem narodowym.

Reklama
Reklama