Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Legendy naszych czasów

Chcę dodać własny artykuł

Legendy naszych czasów

Legendy naszych czasów (fr. Légendes d’aujourd’hui) to album składający się z trzech komiksów o tematyce polityczno-społecznej z elementami fantastycznymi, stworzony przez francuskich twórców Enkiego Bilala (rysunki) i Pierre’a Christina (scenariusz). Komiks zawiera prolog oraz trzy opowieści:

  • Rejs zapomnianych (1975)
  • Statek z kamienia (1976)
  • Miasto, którego nie było (1977)

Prolog i trylogia łączy postać Białowłosego, który pojawia się w innych komiksach Bilala i Christina. Akcja rozgrywa się w latach 70. XX wieku we francuskich regionach nad Atlantykiem, w tym w departamencie Landy i Bretanii. Tematyka konfrontacji lokalnych społeczności z siłami zewnętrznymi, takimi jak władza, kapitał i biurokracja, jest kluczowa dla wszystkich trzech komiksów.

Treść komiksu

Prolog – Wysocy urzędnicy francuskich służb specjalnych zwołują tajną konferencję, aby namierzyć osobnika znanego jako 50/22B. Białowłosy mężczyzna, związany z ruchami anarchistycznymi i rewolucyjnymi, pojawia się w sytuacjach społecznych niepokojów. Autorzy przedstawiają go jako „antybohatera”, symbolizującego walkę klasową.

„Rejs zapomnianych” – W departamencie Landy armia prowadzi tajne eksperymenty z bronią antygrawitacyjną, które powodują chaos w okolicznych wioskach. Białowłosy interweniuje, co prowadzi do przejęcia kontroli nad sytuacją przez mieszkańców.

„Statek z kamienia” – Miasteczko Tréhoët ma zostać przekształcone w ekskluzywny ośrodek. Mieszkańcy, zagrożeni utratą pracy, budzą pradawne moce, które powodują, że całe miasteczko znika i przemieszcza się do Ziemi Ognistej w Argentynie.

„Miasto, którego nie było” – W Jadencourt, miasteczku w recesji, umiera właściciel fabryki. Jego dziedziczka, Magdalena, wprowadza utopijny eksperyment, zamieniając miasto w enklawę pod szklaną kopułą. Większość mieszkańców akceptuje te zmiany, stając się „mrówek w terrarium”.

Rola Białowłosego zmienia się w każdym z komiksów: w pierwszym jest protagonistą, w drugim inspiratorem, a w trzecim epizodycznym obserwatorem.

Kategoria: Francuskie komiksy