Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Lędyczek

Lędyczek – Królewska Wieś w Wielkopolsce

Lędyczek to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, powiecie złotowskim, w gminie Okonek. Dawniej miasto, uzyskało lokację miejską w 1809 roku, jednak zredukowano mu prawa miejskie 1 stycznia 1973 roku.

Reklama

Położenie

Lędyczek leży w Dolinie Gwdy, nad rzeka Gwda oraz jej lewym dopływem Debrzynką. Miejscowość jest dobrze skomunikowana, przez co przebiega droga krajowa nr 22 oraz lokalne trasy do Złotowa, Okonka i Łomczewa. W pobliżu znajdują się takie miejscowości jak:

  • Złotów – 20 km
  • Okonek – 6 km
  • Szczecin – 188 km
  • Poznań – 146 km
  • Piła – 50 km
  • Szczecinek – 30 km
  • Jastrowie – 17 km

Historia

Historia Lędyczka sięga XIII wieku, kiedy to powstał obronny gród. W roku 1308 miejscowość przeszła pod władzę Krzyżaków, co przyczyniło się do jej rozwoju. W 1772 roku, po I rozbiorze Polski, Lędyczek przeszedł pod panowanie Prus i w 1809 roku uzyskał prawa miejskie. Niestety, z powodu konkurencji i braku połączeń kolejowych, liczba mieszkańców malała.

Reklama

W 1945 roku, po zdobyciu przez wojska radzieckie, Lędyczek został zniszczony, a jego mieszkańcy wysiedleni. Po wojnie wieś przeszła zmiany administracyjne, stając się częścią powiatu złotowskiego w województwie koszalińskim, a następnie włączona do gminy Okonek.

Zabytki i Turystyka

W centrum Lędyczka znajduje się kościół pw. św. Piotra i Pawła, zbudowany w latach 1882–1884, łączący style neogotycki i neoromański. W miejscowości można również zobaczyć pozostałości zabudowy z XIX wieku oraz fragmenty prostokątnego rynku. Lędyczek to miejsce o charakterze turystycznym, popularne wśród miłośników spływów kajakowych.

Przyroda

Lędyczek otoczony jest lasami Puszczy nad Gwdą, a w okolicznych rzekach można spotkać pstrągi i lipienie. W miejscowości znajduje się również leśna ścieżka dydaktyczna „Dolina Pięciu Rzek”.

Gospodarka

Miejscowość jest nastawiona na turystykę, szczególnie spływy kajakowe. Brak tu większych zakładów przemysłowych, a do końca lat 90. funkcjonował jedynie oddział Bobolickich Zakładów Przemysłu Wełnianego.

Reklama
Reklama