Interlinia – termin typograficzny oznaczający odległość pomiędzy sąsiednimi wierszami tekstu. W angielskim, jak i polskim występują problemy terminologiczne związane z jednoznacznością tego pojęcia.
Historia
W tradycji zecerstwa angielskie słowo interlinia było synonimem polskich terminów: interlinia oraz odstęp międzywierszowy. Oznaczało ono pusty pas pomiędzy wierszami tekstu, czyli przestrzeń między dolną linią pisma w górnym wierszu a górną linią pisma w dolnym wierszu. Czcionki układano w linie, oddzielając je pasami ołowiu, co tworzyło odległość między liniami tekstu.
Teraźniejszość
Obecnie interlinia odnosi się do odległości pomiędzy dwiema podstawowymi liniami pisma. Z tradycyjnego określenia odstęp międzywierszowy wyewoluowało dzisiejsze odstęp między wierszami, które jest używane w programach biurowych, takich jak edytory tekstu. Odstęp ten wyrażany jest w jednostkach (i ułamkach) wierszy. Interlinia wynosi jeden, gdy odstęp między wierszami jest równy zero. W programach do składu i łamania, interlinia określana jest w punktach typograficznych i jest równa stopniowi pisma, gdy interlinia wynosi zero.
Podsumowanie
- Interlinia (DTP) = odstęp między wierszami (programy biurowe)
- Interlinia = stopień pisma + interlinia