Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Łazar Lusternik

Chcę dodać własny artykuł

Łazar’ Aronowicz Lusternik

Łazar’ Aronowicz Lusternik (ur. w Zduńskiej Woli, zm. 23 lipca 1981 w Moskwie) był wybitnym rosyjskim matematykiem, profesorem Uniwersytetu Moskiewskiego oraz członkiem Akademii Nauk ZSRR. Jego prace naukowe obejmowały różnorodne dziedziny matematyki, w tym analizę funkcjonalną, metody numeryczne, równania różniczkowe, rachunek wariacyjny oraz geometrię różniczkową.

Kariera naukowa

Po wybuchu I wojny światowej rodzina Lusternika przeniosła się do Smoleńska. W 1918 roku ukończył tam szkołę średnią, a następnie studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie uzyskał dyplom w 1922 roku. Po studiach podjął pracę naukową na tym uniwersytecie, a w 1926 roku ukończył aspiranturę. W 1927 roku został adiunktem, a rok później pracował jako wykładowca na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie.

W 1930 roku powrócił do Moskwy, gdzie kontynuował działalność akademicką aż do końca życia. W 1928 roku uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Matematycznym w Bolonii, co potwierdzał jego międzynarodową aktywność w dziedzinie matematyki.

Nagrody i odznaczenia

  • Order Lenina (1953)
  • Order Czerwonego Sztandaru Pracy (1975)
  • Order „Znak Honoru” (1945)
  • Nagroda Stalinowska II stopnia (1946)
  • Inne medale

Lusternik był cenionym naukowcem, którego osiągnięcia w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju matematyki w ZSRR i na świecie.