Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ławica (województwo dolnośląskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ławica – Charakterystyka

Ławica (niem. Labitsch) to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W przeszłości była siedzibą władz gromady, a w latach 1975-1998 należała do województwa wałbrzyskiego.

Geografia

Wieś leży na granicy Kotliny Kłodzkiej i Gór Bardzkich, 3,5 km na północ od Kłodzka. Zabudowania rozciągają się wzdłuż Nysy Kłodzkiej na wysokości 280-320 m n.p.m., co czyni Ławicę najniżej położoną miejscowością w Kotlinie Kłodzkiej.

Warunki naturalne

Otoczenie wsi to użytki rolne na żyznych glebach, z niewielkimi lasami na wzniesieniach. W okolicy znajduje się pomnik przyrody – buk o obwodzie 3,3 m.

Demografia

Liczba mieszkańców Ławicy na przestrzeni lat zmieniała się, osiągając w 2011 roku 322 osoby.

Historia

Nazwa „Ławica” pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1337 roku. Wieś powstała prawdopodobnie na początku XIV wieku jako osada podmiejska. W średniowieczu związana była z parafią św. Wacława w Kłodzku.

Rozwój w XIX i XX wieku

W XIX wieku wieś przeszła przez wiele zmian właścicieli. W 1875 roku zbudowano linię kolejową, co przyczyniło się do ożywienia gospodarczego. Po II wojnie światowej Ławica przeszła na polską stronę, a jej ludność została wymieniona.

Zabytki

W Ławicy zachowały się interesujące obiekty, takie jak:

  • Pałac z XVII wieku, przebudowany w 1880 roku.
  • Kaplica św. Anny z 1818 roku, barokowa.
  • Hydroelektrownia z lat 1921-1923, przebudowana z młyna wodnego.

Edukacja i kultura

Do 1972 roku w Ławicy funkcjonowała szkoła podstawowa. Obecnie dzieci uczęszczają do szkół w Kłodzku. We wsi organizowane są lokalne wydarzenia kulturalne, takie jak dożynki.

Administracja

Po II wojnie światowej Ławica stała się częścią Polski i weszła w skład gminy Kłodzko. Obecnie wieś dysponuje podstawową infrastrukturą, w tym ośrodkiem zdrowia.

„`