Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Łaskawość Tytusa

Chcę dodać własny artykuł

Łaskawość Tytusa

Łaskawość Tytusa (La clemenza di Tito, KV 621) to opera w dwóch aktach autorstwa Wolfganga Amadeusa Mozarta, napisana w 1791 roku. Jest to jedno z ostatnich dzieł kompozytora, ukończone na dwa miesiące przed jego śmiercią. Libretto opracowała Caterina Mazzoli na podstawie tekstu Pietra Metastasia.

Historia utworu

Opera należy do gatunku opera seria, czerpiąc inspiracje z neapolitańskiej szkoły operowej. Mozart stworzył ją w pośpiechu, aby była gotowa na koronację cesarza Leopolda II na króla Czech. Prapremiera miała miejsce 6 września 1791 roku w Teatrze Narodowym w Pradze, a premiera polska odbyła się 20 marca 1806 roku w Poznaniu. Mimo że opera spotkała się z krytyką za schematyczność, jej przesłanie zyskuje na aktualności, co sprawia, że coraz częściej pojawia się w repertuarze teatrów operowych na całym świecie.

Osoby

  • Tito – Tytus Flawiusz, cesarz rzymski – tenor
  • Vitellia – sopran
  • Servilia – sopran
  • Sesto – mezzosopran
  • Annio – mezzosopran
  • Publio – dowódca pretorian – bas

Treść

Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Rzymie w latach 79–81 n.e. Opowiada historię cesarza Tytusa oraz Vitellii, ambitnej kobiety pragnącej zdobyć władzę i uznanie. Po odrzuceniu jej zalotów przez Tytusa, Vitellia postanawia się zemścić. Jej kochanek, Sesto, w miłości do niej decyduje się na zamach na życie cesarza. Pomimo prób perswazji ze strony Anniusa, jego przyjaźń z Tytusem nie jest w stanie powstrzymać go przed zbrodnią. Zamach kończy się niepowodzeniem, a Sesto zostaje schwytany i postawiony przed sądem.

Cesarz Tytus, kierując się przyjaźnią i humanitaryzmem, decyduje się na łaskę, odrzucając wyrok śmierci na Sesto. Wybaczając mu, Tytus stawia na wartość miłosierdzia ponad prawo, co staje się centralnym przesłaniem opery.

Linki zewnętrzne

Kategoria: Opery Wolfganga Amadeusa Mozarta