Laptop i Notebook
Laptop (ang. lap – kolana, top – wierzch) oraz notebook (ang. notebook, notatnik) to przenośne komputery osobiste. Do ich podtypów należą ultrabooki i netbooki. Mniejsze urządzenia to tablety i smartfony, które również są klasyfikowane jako przenośne komputery, mimo że nie są zgodne z architekturą IBM PC.
Historia
Początkowo komputery przenośne dzieliły się na laptopy (większe, wymagające zewnętrznego zasilania) i notebooki (mniejsze, z własnym źródłem zasilania). Obecnie te terminy używane są zamiennie. Przykładem pierwszego urządzenia z tej kategorii był DYNABOOK, zaprojektowany przez Alana Kaya. Pierwszym komercyjnie dostępnym laptopem był Grid Compass Computer 1109, zaprojektowany przez Williama Moggridge’a w 1979 roku. Mimo innowacyjności, urządzenie nie utrzymało się na rynku z powodu braku kompatybilności z IBM PC.
Obecnie laptopy są dostępne z procesorami Intela, VIA i AMD, z architekturą Intel x86, a także wśród netbooków z procesorami ARM.
Budowa
Laptopy są zazwyczaj zamykanymi urządzeniami z wbudowanymi podzespołami oraz złączami (USB, HDMI, D-Sub) i urządzeniami komunikacyjnymi (klawiatura, ekran TFT, touchpad). Ekrany mają rozmiar od 7 do 21 cali, a te o przekątnej poniżej 12 cali określane są jako netbooki. Standardowe proporcje ekranów to 16:9, z popularnymi rozdzielczościami 1366 × 768 px oraz 1920 × 1080 px (Full HD).
Laptopy są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które pozwalają na kilka godzin pracy bez zasilania sieciowego. Waga laptopów waha się od 1 do 4 kilogramów, a netbooki ważą zwykle około 1 kg, podczas gdy lżejsze modele określane są jako DTR (ang. desktop replacement computer).
Przypisy i Linki zewnętrzne
- Laptop PowerBook 180, 1992 w zbiorach Wirtualnego Muzeum Małopolski