Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Lajos Batthyány

Lajos Batthyány

Lajos Batthyány (10 lutego 1807 – 6 października 1849) był hrabią oraz pierwszym premierem Węgier. Pochodził z arystokratycznej rodziny Batthyány i miał znaczący wpływ na historię Węgier w XIX wieku.

Życiorys

Początkowo Batthyány planował karierę wojskową, jednak w 1827 roku zrezygnował z wojska i zajął się zarządzaniem swoimi dobrami oraz studiowaniem prawa, uzyskując dyplom w Zagrzebiu. Od 1830 roku uczestniczył w pracach parlamentu węgierskiego jako członek koła magnatów.

4 grudnia 1834 roku ożenił się z Antonią Zichy de Vazsonkeö. Batthyány był gorącym zwolennikiem niepodległości Węgier oraz reform politycznych. Dążył do wprowadzenia zmian poprzez negocjacje z Austriakami, wzorując się na działaniach Istvána Széchenyiego.

Rola w 1848 roku

W 1848 roku Batthyány został pierwszym premierem niezależnych Węgier, a postulaty węgierskiego narodu zostały przedstawione cesarzowi Austrii, Ferdynandowi I. W odpowiedzi na dążenia niepodległościowe, wojska Austrii oraz siły interwencyjne z Rosji i Chorwacji wkroczyły do Węgier, co doprowadziło do stłumienia ruchu wolnościowego.

Śmierć i dziedzictwo

Po klęsce Węgier w wojnie o niepodległość, 13 węgierskich generałów, w tym Batthyány, zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano 6 października 1849 roku, co stało się dniem żałoby narodowej na Węgrzech. Batthyány został pochowany w krypcie kościoła Franciszkanów, a po Węgiersko-Austriackiej ugodzie jego szczątki przeniesiono do mauzoleum na cmentarzu Kerepesi w Budapeszcie 9 czerwca 1870 roku.

Jego postać pozostaje symbolem walki o niezależność Węgier, a miejsce egzekucji Batthyány jest do dziś upamiętniane.