„`html
Informacje ogólne
Łagów to miasto w województwie świętokrzyskim, które w 2022 roku liczyło 1551 mieszkańców. W XVI wieku pełniło funkcję biskupstwa włocławskiego, a w latach 1975–1998 należało do województwa kieleckiego.
Położenie
Łagów znajduje się w Górach Świętokrzyskich, na wschodnim krańcu Padołu Kielecko-Łagowskiego. W pobliżu znajdują się Pasmo Orłowińskie oraz Wał Małacentowski. Przez miasto przepływa rzeka Łagowica, a także przebiega droga krajowa nr 74 oraz droga wojewódzka nr 756.
Historia
Łagów ma długą historię, sięgającą XI wieku. W 1086 roku Władysław Herman podarował wieś kapitule kujawskiej. W 1375 roku królowa Elżbieta nadała Łagowowi prawa miejskie, które potwierdził Władysław Jagiełło w 1390 roku. W XV wieku miejscowość rozkwitła jako ośrodek rzemiosła, a w 1870 roku utraciła prawa miejskie.
Podczas II wojny światowej Łagów był miejscem walk, a działający w rejonie oddział Batalionów Chłopskich brał udział w akcjach przeciwko Niemcom.
Zabytki i atrakcje turystyczne
- Kościół parafialny – późnogotycki z XV i XVI wieku.
- Wąwóz Dule – odkrywka czarnych wapieni bogatych w skamieniałości.
- Jaskinia „Zbójecka” – znana z rzadkich gatunków zwierząt.
- Teren dawnego kirkutu – zagajnik bez widocznych śladów grobów.
Rejestr zabytków
W rejestrze zabytków znajdują się m.in.:
- Śródmieście Łagowa (nr rej.: A.495 z 1956 r.)
- Kościół pw. św. Michała Archanioła (XV/XVI w.)
- Cmentarz parafialny z kaplicą (I poł. XIX w.)
- Dom przy Rynku 45 z 1890 r.
Turystyka
Łagów jest punktem początkowym szlaków turystycznych, w tym niebieskiego do Chęcin oraz zielonego do Nowej Słupi.
Sport
W miejscowości działa klub piłkarski ŁKS Łagów, który w 2023 roku zajął drugie miejsce w klasie okręgowej, awansując do IV ligi.
„`