Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Łada (województwo lubelskie)

Chcę dodać własny artykuł

Informacje ogólne o wsi Łada

Łada to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Chrzanów. W przeszłości była siedzibą gromady Łada (1954-1961) oraz administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. Na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś liczyła 517 mieszkańców.

Historia

Historia Łady sięga XVI wieku, kiedy to w 1508 roku miejscowość nabył Mikołaj Firlej. W 1517 roku została zakupiona przez Wiktoryna Sienieńskiego, który przekazał ją rodowi Górków. Jan Zamojski nabył Ładę pod koniec XVI wieku i włączył ją do ordynacji w 1601 roku.

W połowie XVII wieku wieś posiadała staw z młynem, sad oraz karczmę z browarkiem. Z uwagi na swoje położenie, Łada pełniła funkcję rzemieślniczego zaplecza dla pobliskiego Goraja. W XVIII wieku wieś miała folwark, trzy karczmy oraz browar. W okresie wojen napoleońskich nastąpił spadek ludności oraz inwentarza.

W XIX wieku do Łady napłynęli unici z sąsiedniego Malinia. W 1921 roku wieś liczyła 116 domów i 702 mieszkańców. W okresie międzywojennym powstała szkoła powszechna oraz Koło Młodzieży Wiejskiej Siew. Podczas II wojny światowej, w wyniku bombardowań, Łada ucierpiała, a pożar zniszczył 73 gospodarstwa. W 1946 roku założono straż pożarną.

Podsumowanie

Łada to wieś o bogatej historii, która przechodziła przez różne etapy administracyjne i demograficzne. Jej znaczenie gospodarcze i społeczne w regionie było istotne, a wydarzenia historyczne, takie jak wojny i zmiany własnościowe, miały wpływ na jej rozwój.

Bibliografia

  • Myśliński K.: Dzieje kariery politycznej w średniowiecznej Polsce. Dymitr z Goraja, Lublin 1981.
  • Sochacka A.: Własność ziemska w województwie lubelskim w średniowieczu, Lublin 1987.
  • Fajkowski J.: Wieś w ogniu. Eksterminacja wsi polskiej w okresie okupacji hitlerowskiej, Warszawa 1972.
  • Stworzyński M.: Opisanie historyczno-geograficzne ordynacji zamojskiej z 1834 r.