Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kwaszenina

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kwaszenina

Kwaszenina to osada w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, należąca do gminy Ustrzyki Dolne. Jej historia sięga 1511 roku, kiedy to była częścią klucza dobromilskiego Herburtów.

Położenie geograficzne

Kwaszenina znajduje się w Górach Sanocko-Turczańskich, na południowym wschodzie Polski. Osada leży wzdłuż rzeki Wyrwa, blisko granicy z Ukrainą. W jej otoczeniu znajdują się m.in. Jureczkowa, Liskowate i Makowa. Powierzchnia osady wynosi 2570 ha, a najbliższe miasta to Ustrzyki Dolne (25 km) i Przemyśl (40 km).

Historia

Osada była pierwotnie własnością Jan Herburt, a później kolejnych przedstawicieli rodu Herburtów. W 1693 roku Kwaszenina została nabyta przez wojewodę płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. W XIX wieku działał tutaj tartak oraz wydobywano olej skalny. W okresie II RP Kwaszenina wchodziła w skład powiatu dobromilskiego. Po II wojnie światowej wieś została włączona do ZSRR, a w 1948 roku prawie w całości przywrócono ją Polsce. W wyniku wysiedleń w latach 1945-1948 liczba mieszkańców znacznie spadła, a w 1960 roku wieś stała się opuszczona.

Religia

W Kwaszeninie istniała parafia greckokatolicka oraz drewniana cerkiew pw. św. Mikołaja, która została rozebrana w 1954 roku.

Turystyka

Osada leży w obrębie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, co sprzyja rozwojowi turystyki. W regionie wytyczono szlaki piesze i rowerowe, m.in.:

  • Szlaki piesze:
    • Rzeszów – Grybów (odcinek Ustrzyki Dolne – Jureczkowa – Kwaszenina – Kalwaria Pacławska)
    • Szlak Arłamowski: Leszczawa Dolna – Grąziowa – Kiczera – Jamna
  • Szlaki rowerowe:
    • Śladami Dobrego Wojaka Szwejka R-63 (odcinek Jureczkowa – Kwaszenina – Medyka)

Bibliografia

  • Stanisław Kryciński, Pogórze przemyskie, Warszawa 1992
  • Stanisław Kryciński, Pogórze przemyskie – informator krajoznawczy, Demart, Warszawa 2006

„`