Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kwakrzy

Kwakrzy

Kwakrzy, znani także jako Religijne Towarzystwo Przyjaciół (ang. Religious Society of Friends), to wspólnota religijna, która kładzie nacisk na bezpośredni kontakt z Bogiem, unikając pośrednictwa duchownych oraz formalnych obrządków. Ich światopogląd opiera się na pacyfizmie, co zostało docenione w 1947 roku, kiedy to społeczność kwakrów otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Reklama

Historia

Nazwa „kwakrz” pochodzi od angielskiego słowa „quaker”, które oznacza „drżący”, i zostało nadane przez przeciwników z powodu emocjonalnych reakcji kwakrów podczas modlitw. Obecnie termin ten nie ma negatywnego zabarwienia i jest akceptowany przez samych kwakrów.

Spotkania kwakrów mogą odbywać się w dwóch formach: w tradycji konserwatywnej i liberalnej uczestnicy trwają w ciszy, a przemawia ten, kto poczuje wewnętrzne powołanie, podczas gdy w tradycji ewangelikalnej odbywają się nabożeństwa prowadzone przez pastorów.

Reklama

Kwakrzy odrzucają przysięgi, unikają służby wojskowej oraz hucznych zabaw. Wspólnota opiera się na zasadzie równości, a niedopełnienie obowiązków religijnych może prowadzić do wykluczenia. Społeczność kwakierska wspierała swoich członków, przyczyniając się do rozwoju miast takich jak Nantucket czy New Bedford. W przeszłości, z powodu zakazów dotyczących dostępu do wyższych uczelni, wielu kwakrów z powodzeniem rozwijało swoje interesy w różnych branżach, takich jak finanse czy przemysł spożywczy.

Kwakrzy odegrali istotną rolę w zniesieniu handlu niewolnikami. W Ameryce Północnej dzielili się na różne grupy, w tym mokrych i surowych, a także wolnych oraz Hiksytów, różniących się podejściem do życia i religii. Obecnie wśród około 350 tysięcy kwakrów przeważają zwolennicy pacyfizmu oraz aktywności społecznej.

Kwakrzy w Polsce

Kwakrzy po raz pierwszy pojawili się w Polsce po I wojnie światowej, organizując pomoc humanitarną dla ofiar konfliktu. W Warszawie założyli Stowarzyszenie Przyjaciół Prawdy oraz punkt pomocy w Hostynnem. Po II wojnie światowej kontynuowali działalność charytatywną. Obecnie wspólnota kwakrów działa w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku oraz na południu kraju jako Religijne Towarzystwo Przyjaciół w Polsce.

Reklama

Bibliografia

  • Piotr Robak, „William Penn – reformator i polityk. Czas ideałów (1644-1681)”, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2000.
  • Łukasz P. Skurczyński, „Chrześcijaństwo bez sakramentów”, Miesięcznik Ewangelicki 2015, nr 5-6 (25-26), 19.05.2015.

Linki zewnętrzne

Reklama