„`html
Kuźnica Żelichowska
Kuźnica Żelichowska, znana również jako Selchowhammer, to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Krzyż Wielkopolski.
Historia
Początki osadnictwa w tej okolicy sięgają epoki kamienia. Badania archeologiczne ujawniają, że w okresie wpływów rzymskich teren ten zamieszkiwała ludność kultury wielbarskiej. Osada o nazwie Hammer została po raz pierwszy wymieniona w dokumentach podatkowych w 1563 roku i była związana z działalnością huty, w której przetapiano rudę darniową.
W 1600 roku wieś została lokowana na prawie niemieckim. W tym czasie mieszkało tam 11 rzemieślników, a mieszkańcy dzierżawili pobliskie jezioro, co wzbogacało ich dietę. W 1632 roku miejscowość liczyła 12 domów, a w 1678 roku sołtysem był Martin Busse, którego rodzina sprawowała tę funkcję do przełomu XVIII i XIX wieku.
W wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej w 1772 roku miejscowość przeszła pod pruską administrację. W 1907 roku pożar zniszczył połowę wsi, a od 1796 do 1945 roku Kuźnica Żelichowska należała do ewangelickiej parafii Eichberg. Miejscowy kościół z 1884 roku jest jednonawową świątynią z drewnianym stropem.
Pierwszy pociąg przybył do wsi w 1899 roku, obsługując linię Krzyż-Człopa. Po II wojnie światowej wieś była siedzibą gminy Kuźnica Żelichowska do 1954 roku. Następnie administracyjnie przynależała do gromady Krzyż, a od 1975 do 1998 roku do województwa pilskiego. Dziś wieś ma charakter letniskowy.
Przyroda
W pobliżu wsi znajduje się pomnikowa sosna zwyczajna o obwodzie 252 cm (stan na 2012 rok), charakteryzująca się nietypowym kształtem. Drzewo rośnie na piaszczystym podłożu, a jego korzenie, odsłonięte przez wymywanie, łączą się na wysokości około 1,5 metra w jeden główny pień.
„`