„`html
Kuślin
Kuślin to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, będąca siedzibą gminy o tej samej nazwie. Wieś znana jest od 1404 roku, a w 1580 roku była częścią powiatu kościańskiego w województwie poznańskim. W 1741 roku Kuślin uzyskał prawa olęderskie.
Historia
W XIX wieku, Kuślin był zaliczany do większych wsi powiatu bukowskiego. W 1837 roku wieś liczyła 369 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku, większość mieszkańców stanowili Niemcy, którzy założyli Ewangelicką Szkołę Podstawową oraz wybudowali kościół ewangelicki w 1882 roku. Po I wojnie światowej, mimo przynależności do Polski, struktura etniczna pozostała niezmieniona.
Podczas powstania wielkopolskiego zdobyto w Kuślinie 25 karabinów. Po 1945 roku wieś zasiedlili głównie ludzie z wschodnich terenów Polski. W 1954 roku Kuślin stał się gromadą, a od 1973 roku jest siedzibą gminy. Obecnie wieś liczy ponad 558 mieszkańców.
Zabytki i osobliwości
- Neogotycki kościół parafialny z 1882 roku (proboszcz: ks. Sławomir Kramarczyk).
- Zabytkowe domy drewniane z XIX i XX wieku (ul. Powstańców Wlkp. 1, 29, 46).
- Młyn z 1912 roku wraz z domem młynarza.
- Pomnik poświęcony poległym mieszkańcom.
- Pomnik ku czci Jana Pawła II z inskrypcją: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi…”
- Stary konny wóz strażacki przed remizą, obok figury św. Floriana.
Bibliografia
- Praca zbior., Słownik krajoznawczy Wielkopolski, PWN, Warszawa-Poznań, 1992.
- Praca zbiorowa, Zabytki architektury i budownictwa w Polsce, Województwo poznańskie 32, cz. 2, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa, 1998.
Linki zewnętrzne
„`