„`html
Kurt Lück
Kurt Lück (28 grudnia 1900 – 5 marca 1942) był niemieckim historykiem i etnografem, a także działaczem mniejszościowym w Polsce. Urodził się w Colmarze, w Prowincji Poznańskiej. W czasie II wojny światowej był podpułkownikiem w korpusie oficerów SS oraz doktorem nauk filozoficznych.
Życiorys
Lück zdał maturę w 1918 roku, w tym samym roku wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, gdzie zdobył Krzyż Żelazny II klasy. Po wojnie studiował slawistykę, filologię angielską i germańską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1924 roku obronił dysertację na temat polskich chłopów w literaturze XIX wieku.
W latach 20. i 30. Lück był aktywny w niemieckich organizacjach mniejszościowych w Polsce. Pełnił funkcję kierownika Poznańskiego Towarzystwa Historycznego oraz redaktora Niemieckiego Miesięcznika w Polsce. Był również członkiem Północno-wschodniej niemieckiej wspólnoty badawczej i brał udział w wyborach do Sejmu i Senatu RP.
Po aresztowaniu przez polskie władze w 1939 roku, został zwolniony po wybuchu wojny. Wkrótce dołączył do niemieckiej ludowej samoobrony, uczestnicząc w prześladowaniach polskiej inteligencji. W marcu 1940 roku wstąpił do SS, a w 1941 roku zaciągnął się do Wehrmachtu. Zginął w marcu 1942 roku w wyniku ataku sowieckich partyzantów.
Działalność naukowa
Lück łączył historię z etnografią, badając relacje między Polakami a Niemcami. W swoich pracach promował niemieckie osiągnięcia w rozwoju kultury na ziemiach polskich. Był autorem wielu publikacji o tematyce nazistowskiej.
Wybrane publikacje
- Die deutschen Siedlungen im Cholmer und Lubliner Land. Plauen 1931.
- Niemieckie siły twórcze w rozwoju Polski. Poznań 1934.
- Die Geschichte des Deutschtums in Chodzież i okolicach. Posen 1937.
- Der Mythos vom Deutschen in der polnischen Volksüberlieferung und Literatur. Posen 1938.
- Volksdeutsche Soldaten unter Polens Fahnen. Berlin 1940.
Literatura
- Michael Burleigh: Germany Turns Eastwards. Cambridge 1988.
- Michael Fahlbusch: Wissenschaft im Dienst der nationalsozialistischen Politik. Baden-Baden 1999.
- Hans-Werner Rautenberg: Das historiographische Werk Kurt Lücks. München 1995.
Linki zewnętrzne
„`