Kurlandia
Kurlandia (łot. Kurzeme, niem. Kurland) to kraina historyczna zlokalizowana w zachodniej części Łotwy, na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa wywodzi się od łotewskiego plemienia Kurów. W szerszym kontekście termin ten odnosi się do Księstwa Kurlandii i Semigalii.
Kurlandia graniczy z Semigalią na wschodzie oraz Żmudzią na południu.
Historia
Kurlandia była początkowo zamieszkiwana przez ugrofińskich Liwów oraz plemię Kurów, które zajmowało się piractwem i handlem. W 1230 roku, by uniknąć przemocy, władca Kurów przyjął chrzest. W 1260 roku Żmudzini pokonali krzyżaków w bitwie pod Durben.
W 1269 roku Kurlandia została podbita przez niemiecki zakon kawalerów mieczowych, a po sekularyzacji zakonu w XVI wieku stała się częścią feudalnego Księstwa Kurlandii i Semigalii, będącego lennem unii polsko-litewskiej od 1561 roku. W 1585 roku powiat piltyński uzyskał autonomię w ramach I Rzeczypospolitej.
W 1626 roku król Polski Zygmunt III Waza zatwierdził status Lipawy jako największego miasta Kurlandii. Po wybuchu powstania kurlandzkiego w 1794 roku, region ten został w 1795 roku włączony do Rosji, gdzie miejscowa szlachta zachowała pewną autonomię. Kurlandia była częścią guberni kurlandzkiej.
W Lipawie dorastał Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Polski, który uczęszczał do gimnazjum, w którym kształciło się wielu przyszłych polityków i inżynierów. W czasie I wojny światowej Kurlandię okupowali Niemcy, a po 1918 roku stała się częścią Łotwy.
Na początku II wojny światowej Kurlandia była miejscem oporu wobec Armii Czerwonej, z udziałem łotewskich ochotników w Legionie Łotewskim SS. Po wojnie, w regionie tym znalazły schronienie setki tysięcy uciekających cywilów.
Miasta
- Windawa
- Lipawa
- Goldynga
Ludzie związani z Kurlandią
W Kurlandii żyli i działali znaczący przedstawiciele kultury i polityki, w tym byli absolwenci gimnazjum w Lipawie.
Galeria
Wybrane zabytki z czasów I Rzeczypospolitej:
- Kościół Trójcy Świętej w Kuldydze
- Kościół luterański w Kandawie
- Kościół w Kabile
- Dom w Windawie
- Dwór w Apriķi
- Kościół w Landze