Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kura domowa

Kura domowa (Gallus gallus domesticus)

Kura domowa jest ptakiem hodowlanym, który nie występuje w środowisku naturalnym. Udomowienie tej formy ptaka miało miejsce prawdopodobnie w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach, jednak badania archeologiczne sugerują, że pierwsze udomowione kury pojawiły się w Chinach już w VI tysiącleciu p.n.e. Kury były hodowane w Chinach około 1000 p.n.e., a w Egipcie oraz Europie, w tym w Polsce, około 500 p.n.e.

Reklama

Zachowania kur

Kury wykazują rozwinięte zdolności kognitywne oraz komunikacyjne, używając ponad 24 rodzajów odgłosów. Są ptakami stadnymi, w których grupach powstaje hierarchia. Osobniki dominujące mają pierwszeństwo w dostępie do pokarmu. Nowe osobniki w stadzie mogą powodować walki o pozycję. Kury potrafią wyrażać empatię i przejawiają klasyczne objawy stresu.

Typy użytkowe kur

Wyróżnia się blisko osiemdziesiąt ras kur, które klasyfikuje się w różnorodne grupy użytkowe.

Reklama

Kury nieśne lekkie

To stosunkowo lekkie ptaki, których masa ciała wynosi 1,20–1,60 kg u samic oraz 1,70–2,45 kg u samców. Charakteryzują się wczesnym opierzaniem, niskim zużyciem paszy oraz wysokim wskaźnikiem zapłodnienia. Kury te zaczynają znosić jaja w wieku 5–7 miesięcy. W Polsce popularne rasy to:

  • linie produkcyjne niosek o białej skorupie (krzyżowanie rasy Leghorn)
  • linie produkcyjne niosek o brązowej skorupie

Kury mięsne

Kury mięsne pochodzą z Azji i charakteryzują się dużą masą ciała oraz niską nieśnością. W celu uzyskania brojlerów są krzyżowane z rasami ogólnoużytkowymi. Przykłady ras to:

  • Dorking (Wielka Brytania)
  • Faverolle (Francja)
  • Jersey Giant (USA)
  • Niederrheiner (Niemcy)

Okres pierzenia

Pierzenie to coroczny proces, podczas którego ptaki tracą pióra i zyskują nowe. Trwa zazwyczaj od miesiąca do dwóch. Proces ten wymaga dużej ilości energii i białka, a w czasie pierzenia kury przestają znosić jaja. Zbyt wolne przebieganie pierzenia może sugerować, że kura nie jest odpowiednią nioską.

Rasy kury

Rasy kur różnią się między sobą zarówno zastosowaniem, jak i cechami charakterystycznymi, co sprawia, że są one wszechstronnie hodowane na całym świecie.

Reklama
Reklama