Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kultura szelecka

Chcę dodać własny artykuł

Kultura Szelecka

Kultura szelecka, obok kultury jerzmanowickiej, jest jednym z nurtów przejściowych starszej fazy paleolitu górnego, datowanej na 40-30 tys. lat temu. Nazwa tej kultury wywodzi się od stanowiska jaskiniowego Szeleta na Węgrzech, a jej geneza łączy się z kulturą wschodniomikocką.

Kultura szelecka rozwijała się w okresie od około 42 do 30 tys. lat temu, obejmując obszary Moraw, Słowacji oraz południowej Polski. W Polsce główne stanowiska archeologiczne z tej kultury znajdują się na płaskowyżu Głubczyckim (Dzierżysław 1, Dzierżysław 8), w okolicach Krakowa (Kraków-Zwierzyniec) oraz w jaskiniach, takich jak Jaskinia Obłazowa.

Inwentarz Narzędziowy

W inwentarzu kamiennym kultury szeleckiej dominują:

  • ostrza liściowate
  • drapacze z wiórów
  • narzędzia wykonane na odłupkach, w tym zgrzebła

Inwentarz kościany reprezentowany jest przez piki z poroża i kości, a oszczepy były zbrojone ostrzami liściowymi. Stanowiska szeleckie często pełniły funkcję krótkotrwałych obozowisk łowieckich, a także istniały większe obozowiska otwarte, takie jak Vedrovice, z śladami ognisk i obróbki surowców kamiennych.

Wykorzystanie Surowców

Ludność kultury szeleckiej poszukiwała surowców, wyruszając na północ do złóż krzemienia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Najdalej wysuniętym na północ stanowiskiem było Dzierżno. Sieć importów obejmowała surowce z różnych regionów, w tym bazalt z Sudetów, krzemień podkrakowski oraz jaspis z Pogórza Śląskiego.

Bibliografia

  • Janusz K. Kozłowski, Wielka Historia Świata, t. I Świat przed „rewolucją” neolityczną, Fogra, Kraków 2004.
  • Janusz K. Kozłowski, Archeologia Prahistoryczna, t. I Starsza Epoka Kamienia, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 1972.
  • Piotr Kaczanowski, Janusz K. Kozłowski, Wielka Historia Polski, t.1 Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Fogra, Kraków 1998.
  • Janusz K. Kozłowski (opracowanie naukowe), Encyklopedia historyczna świata, t. I Prehistoria, Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1999.
  • Bolesław Ginter, Janusz K. Kozłowski, Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu, PWN, Warszawa 1990.
  • J. Desmond Clark, Prahistoria Afryki, PWN, Warszawa 1978.