Kultura Magdaleńska
Kultura magdaleńska to jedna z kultur późnego paleolitu, występująca w Europie zachodniej i środkowej, datowana na okres od 18 do 11 tys. lat temu. Nazwa kultury pochodzi od stanowiska Abri de la Madeleine w Dordogne, Francja.
Charakterystyka
Kultura magdaleńska wyróżniała się zaawansowaną produkcją narzędzi z krzemienia, rogu i kości. Do jej najważniejszych osiągnięć należy malarstwo naskalne, które odkryto w jaskiniach, głównie w Francji i Hiszpanii. Najbardziej znane miejsca to:
- Altamira
- Lascaux
- Font-de-Gaume
W kulturze tej występowały także charakterystyczne groty oszczepów, falliczne przedmioty kultowe oraz oprawy narzędzi krzemiennych, zwane navettes.
Ośrodki i Zasięg
Jednym z kluczowych ośrodków kultury magdaleńskiej był ośrodek morawski. Zasięg znalezisk tej kultury na Wschodniej Europie korelował z występowaniem suhaków, na które najczęściej organizowano polowania. Ludzie kultury magdaleńskiej polowali również na:
- bizona
- konie
- renifery
W Brzoskiwini koło Krakowa odkryto wiele pracowni obróbki krzemienia z czasów magdaleńskich, co świadczy o obecności tej kultury w Polsce.