Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Krzyż Einsteina

Chcę dodać własny artykuł

Krzyż Einsteina

Krzyż Einsteina, znany również jako kwazar Q2237+030 (QSO 2237+0305), to obiekt astronomiczny, który znajduje się za galaktyką spiralną ZW 2237+030. Jego wyjątkowość polega na tym, że dzięki efektowi soczewkowania grawitacyjnego, z Ziemi widoczny jest w postaci czterech obrazów.

Odkrycie i właściwości

Kwazar Q2237+030 został odkryty w 1984 roku jako pierwszy znany obiekt tego typu, który został zaobserwowany w wyniku soczewkowania grawitacyjnego. Posiada przesunięcie ku czerwieni wynoszące 1,695, natomiast galaktyka soczewkująca ma przesunięcie ku czerwieni 0,0394.

Efekty soczewkowania

Obserwacje tego kwazara ujawniają dwa kluczowe zjawiska:

  • Makrosoczewkowanie: Powstawanie wielokrotnych obrazów kwazara.
  • Mikrosoczewkowanie: Zjawisko związane z ruchem gwiazd w galaktyce soczewkującej, które wpływa na poszczególne obrazy kwazara.

Badanie mikrosoczewkowania dostarcza istotnych informacji na temat rozmiaru obszaru, z którego pochodzi promieniowanie optyczne kwazara. Najnowsze badania sugerują, że jego rozmiar nie przekracza 2 × 1010 km, co stanowi najdokładniejszy pomiar tego typu w historii badań nad kwazarami.

Pochodzenie nazwy

Nazwa „Krzyż Einsteina” jest hołdem dla Alberta Einsteina, który jako pierwszy opisał zjawisko soczewkowania grawitacyjnego w ramach ogólnej teorii względności.