Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Krzyworzeka (województwo łódzkie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Krzyworzeka – Informacje ogólne

Krzyworzeka to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Mokrsko, około 4 km od Wielunia. W przeszłości wieś była królewską siedzibą w starostwie wieluńskim. W latach 1954-1961 Krzyworzeka była siedzibą gromady, a od 1975 do 1998 roku administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o Krzyworzece pochodzi z 1264 roku, kiedy to wieś została przeniesiona na prawo średzkie przez księcia Bolesława. W tym czasie arcybiskup gnieźnieński otrzymał pozwolenie na budowę kościoła, który z czasem stał się istotnym elementem obrony regionu. W XV wieku wieś zyskała nową nazwę Krzywa Rzeka. Historia wsi była burzliwa, z wieloma zniszczeniami spowodowanymi wojnami, w tym potopem szwedzkim oraz II wojną światową, podczas której niemal cała ludność została wysiedlona.

Zabytki

Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Kościół, zbudowany w 1264 roku z fundacji księcia Bolesława Pobożnego, wpisano do rejestru zabytków w 1967 roku. Jest to budowla romańska, przebudowana w XVIII i XIX wieku. W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny z rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa oraz ołtarze boczne z obrazami św. Anny i św. Józefa.

Dzwonnica

Dzwonnica, wzniesiona z kamienia polnego, pochodzi z 1264 roku i według tradycji miała być miejscem ukrycia Władysława Łokietka. W 2009 roku przeprowadzono remont dachu dzwonnicy.

Cmentarze

Na terenie wsi znajdują się cztery cmentarze, w tym najstarszy wokół kościoła oraz cmentarz choleryczny.

Parafia

Parafia Krzyworzeka należy do dekanatu Mokrsko w archidiecezji częstochowskiej. Aktualnym proboszczem jest ks. Krzysztof Pałka.

Oświata

Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Krzyworzece powstała w 1945 roku. W 1958 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu, który oddano do użytku 6 września 1965 roku. Obecnie dyrektorem szkoły jest Małgorzata Kieler.

Gospodarka

Na terenie wsi znajduje się nieczynna cegielnia, która została założona w 1928 roku przez Józefa Fertałę i znacjonalizowana po II wojnie światowej.

„`