„`html
Krzysztof Klenczon
Krzysztof Antoni Klenczon, pseudonim Niuniek, urodził się 14 stycznia 1942 roku w Pułtusku, a zmarł 7 kwietnia 1981 roku w Chicago. Był polskim kompozytorem, wokalistą oraz muzykiem, znanym przede wszystkim jako lider zespołów Czerwone Gitary i Trzy Korony.
Życiorys
Wczesne życie
Klenczon dorastał w Szczytnie. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, które porzucił na rzecz kariery muzycznej. W latach 60. był współautorem wielu hitów Czerwonych Gitar, takich jak „Biały krzyż” i „Taka jak ty”. W 1969 roku zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za „Biały krzyż”. Po konflikcie w zespole odszedł z Czerwonych Gitar w 1970 roku.
Trzy Korony
W 1970 roku założył zespół Trzy Korony, wprowadzając nowe inspiracje muzyczne. Skład zespołu tworzyli jego kuzyn oraz inni muzycy. Klenczon skomponował dla grupy takie utwory jak „10 w skali Beauforta” i „Natalie-piękniejszy świat”. Mimo twórczych starań, zespół nie osiągnął sukcesu porównywalnego z Czerwonymi Gitarami.
Stany Zjednoczone
W 1973 roku Klenczon wyemigrował do USA, gdzie kontynuował karierę muzyczną w małych klubach. W 1977 roku wydał album The Show Never Ends, który nie zyskał szerszej popularności. Po wypadku samochodowym w 1981 roku, przeszedł kilka operacji, jednak zmarł w wyniku powikłań zdrowotnych.
Życie prywatne
W 1967 roku ożenił się z Alicją Cywińską, z którą miał dwie córki. Po jego śmierci urna z prochami Klenczona została złożona w Szczytnie.
Pamięć o artyście
- Coroczne Dni i Noce Szczytna noszą imię Krzysztofa Klenczona.
- Festiwal w Pułtusku odbywa się od 2013 roku, z konkursem poświęconym jego twórczości.
- Ulice w Polsce, w tym w Pułtusku i Warszawie, noszą jego imię.
- W 2020 roku NBP wydał srebrną monetę upamiętniającą artystę.
Dyskografia
- Krzysztof Klenczon i Trzy Korony (1971)
- The Show Never Ends (1977)
- Powiedz Stary Gdzieś Ty Był (1978)
Książki o Krzysztofie Klenczonie
- Ryszard Wolański: Krzysztof Klenczon. Wspomnienie i piosenki
- Dariusz Michalski: Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii
- Alicja Klenczon: Krzysztof Klenczon. Historia jednej znajomości
- Marek Szpejankowski: Krzysztof Klenczon. Polski John Lennon
„`