Krzysztof Dowgiałło
Krzysztof Dowgiałło, urodzony 30 czerwca 1938 roku w Nowomalinie, był polskim politykiem, architektem oraz działaczem opozycji w okresie PRL. Pełnił funkcję posła na Sejm X kadencji.
Życiorys
Dowgiałło był synem Karola i Zofii z Potulickich. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w 1962 roku. Po ukończeniu nauki pracował w swoim zawodzie w Wielkiej Brytanii, Francji i Algierii, a od 1967 roku osiedlił się w Gdańsku.
W 1970 roku, zainspirowany wydarzeniami grudniowymi, napisał wiersz Ballada o Janku Wiśniewskim. W 1980 roku przystąpił do „Solidarności”, gdzie zasiadał w zarządzie regionu. Z powodu działalności opozycyjnej był wielokrotnie aresztowany w latach 1981–1983 oraz w 1985 roku. W czasie pobytu w więzieniu pełnił funkcję redaktora naczelnego więziennej gazetki w Potulicach, nauczyciela języka francuskiego oraz organizował protesty więzienne.
Życie prywatne
Był żonaty z Anną Chodkiewicz, z którą miał czworo dzieci: trzech synów (Marcina, Piotra i Wojciecha) oraz córkę (Marię). Jego żona zmarła w 2023 roku.
Kariera polityczna i osiągnięcia
- Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
- Członek władz regionalnych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w latach 1980–1989
- Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
- Polityk ROAD, Unii Demokratycznej i Unii Wolności
- Poseł na Sejm kontraktowy oraz radny Sopotu
- Więzień polityczny w latach 1957–1989