Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Krwawa niedziela (Irlandia Północna 1972)

Chcę dodać własny artykuł

Krwawa niedziela

Krwawa niedziela odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce 30 stycznia 1972 roku w Londonderry, Irlandia Północna. Wówczas brytyjscy żołnierze z 1 Pułku Spadochronowego zastrzelili 13 uczestników pokojowego marszu protestacyjnego, a czternasty zmarł kilka miesięcy później. Marsz miał na celu sprzeciw wobec prawa umożliwiającego internowanie osób podejrzanych o terroryzm oraz zakazu organizowania demonstracji.

Geneza i przebieg zdarzeń

W drugiej połowie lat 60. XX wieku nasiliły się napięcia w Irlandii Północnej, co doprowadziło do wzrostu militarnej obecności brytyjskich władz. 30 stycznia 1972 roku, mimo zakazu, Northern Ireland Civil Rights Association zorganizowało protest w Londonderry. Uczestnicy, głównie z katolickiej dzielnicy Bogside, wyszli na ulicę w liczbie ponad 8 tysięcy. Żołnierze brytyjscy użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego, co wywołało panikę w tłumie. Po strzałach oddanych przez żołnierzy zginęło 13 osób, a 16 zostało rannych.

Skutki incydentu

Incydent wywołał oburzenie wśród katolików w Irlandii, co doprowadziło do protestów w Dublinie. Premier Republiki Irlandii, Jack Lynch, potępił działania brytyjskich władz. Wśród ofiar było sześciu nastolatków.

Śledztwa

1 lutego 1972 roku premier Edward Heath powołał komisję pod przewodnictwem Lorda Najwyższego Sędziego, Johna Widgery, w celu zbadania wydarzeń. Raport, opublikowany w kwietniu, obarczył odpowiedzialnością organizatorów manifestacji, uznając, że żołnierze byli sprowokowani. W 2010 roku premier David Cameron przeprosił w imieniu Wielkiej Brytanii za te wydarzenia.

Lista ofiar

  • Jack Duddy, 17 lat, zastrzelony na podwórku.
  • Michael Kelly, 17 lat, zmarł po postrzale w brzuch.
  • James Wray, 22 lata, zginął od rany.
  • Gerald McKinney, 35 lat, postrzelony w kark.
  • Gerald Donaghy, 17 lat, zmarł po postrzale w brzuch.
  • Bernard McGuigan, 41 lat, zastrzelony w tył głowy.
  • Hugh Gilmour, 17 lat, zginął od kuli.
  • Kevin McElhinney, 17 lat, postrzelony w okolicach krzyża.
  • John Johnston, czternasta ofiara, zmarł w wyniku ran.

Krwawa niedziela w kulturze popularnej

Wydarzenia krwawej niedzieli inspirowały artystów. John Lennon i Yoko Ono stworzyli utwór Sunday Bloody Sunday, a Paul McCartney wydał singiel Give Ireland Back to the Irish, który został zakazany. Zespół U2 również nagrał piosenkę o tym samym tytule. W 2002 roku powstał film Krwawa niedziela w reżyserii Paula Greengrassa, a temat ten pojawił się także w serialu Derry Girls.