Wyspa Krk
Krk, znana również jako Veglia, to największa wyspa Chorwacji, położona na Morzu Adriatyckim w zatoce Kvarner. Jest połączona ze stałym lądem Mostem Krk, który ma długość 1430 m i od 15 czerwca 2020 roku jest bezpłatny. Powierzchnia wyspy wynosi 405,22 km², a liczba mieszkańców to około 17,86 tys. Największym miastem jest Krk, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu.
Geografia
Wyspa charakteryzuje się wyżynnym terenem, głównie wapiennym, oraz licznymi zjawiskami krasowymi. Panuje tu klimat śródziemnomorski. Główne miejscowości to:
- Krk
- Malinska
- Punat
- Omišalj
- Baška
- Vrbnik
- Dobrinj
W południowej części wyspy znajdują się dwa pasma górskie, a najwyższym szczytem jest Obzova (569 m n.p.m.). Na południu leży popularny ośrodek wypoczynkowy Baška, znany z kamienistej plaży o długości 1900 m.
Gospodarka
Krk jest regionem turystycznym z licznymi miejscowościami wypoczynkowymi. Gospodarka opiera się na:
- Rolnictwie – uprawa winorośli, zbóż, warzyw i owoców cytrusowych
- Hodowli kóz i owiec
- Rybołówstwie
W Vrbniku produkuje się cenione wino vrbnicka zlahtina. Otwarcie Mostu Krk przyczyniło się do rozwoju przemysłu, w tym portu naftowego i lotniska w północnej części wyspy.
Historia
Najstarszymi mieszkańcami Krk byli Ilirowie. W I wieku p.n.e. Rzymianie założyli osadę Curicum. W VI wieku n.e. wyspa znalazła się pod panowaniem Słowian. Od XII do XV wieku była częścią Republiki Weneckiej. Miasto Krk cieszyło się niemal całkowitą niezależnością pod rządami książąt Frankopanów. Po kontroli Austro-Węgier, od 1920 roku Krk należy do Chorwacji.
W pobliżu Baški, w kościele św. Łucji, odnaleziono baściańską płytę z ok. 1100 roku, uznawaną za jeden z najstarszych zabytków języka chorwackiego. Do 1898 roku na wyspie przetrwał wymarły język dalmatyński.
Most Krk, otwarty w 1980 roku, jest znany z najdłuższego na świecie betonowego przęsła łukowego (390 m). W 1989 roku uruchomiono połączenie promowe Valbiska – Merag, łączące Krk z wyspą Cres.