Kriminalpolizei – Niemiecka Policja Kryminalna
Kriminalpolizei (Kripo) to niemiecka policja kryminalna, która w okresie III Rzeszy była jednym z departamentów Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA). Na czele Kripo stał Arthur Nebe.
Reorganizacja i funkcje w III Rzeszy
Do 1936 roku Kripo funkcjonowała w ramach administracji landów. Po centralizacji policji, przeprowadzonej przez Heinricha Himmlera, została włączona do pruskiej policji kryminalnej. W 1937 roku utworzono Biuro Policji Kryminalnej Rzeszy (Reichskriminalpolizeiamt), które wraz z Gestapo i Służbą Bezpieczeństwa SS (SD) weszło w skład RSHA. Kripo, jako Departament V, miała za zadanie zajmować się sprawami kryminalnymi, podczas gdy Gestapo koncentrowało się na kwestiach politycznych.
Współpraca z Gestapo
Pomimo formalnego podziału zadań, Kripo często współpracowała z Gestapo w zwalczaniu politycznych przeciwników III Rzeszy oraz w eksterminacji Żydów. Policja kryminalna była również współodpowiedzialna za deportację ludności do obozów koncentracyjnych oraz przeprowadzanie zbrodniczych eksperymentów medycznych na ich więźniach. Kripo miała obowiązek dostarczania osób do tych eksperymentów.
Uniformy i struktura
W niemieckiej Rzeszy członkowie Kripo nosili cywilne ubrania, natomiast w krajach okupowanych byli zobowiązani do zakupu mundurów SS, niezależnie od przynależności do tej formacji, co podkreślało ich status w policji kryminalnej.
W skład Kripo wchodziła również Polska Policja Kryminalna.
Kriminalpolizei odegrała istotną rolę w reżimie III Rzeszy, funkcjonując jako narzędzie terroru oraz represji wobec różnych grup społecznych.