Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kriminalpolizei

Kriminalpolizei – Niemiecka Policja Kryminalna

Kriminalpolizei (Kripo) to niemiecka policja kryminalna, która w okresie III Rzeszy była jednym z departamentów Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA). Na czele Kripo stał Arthur Nebe.

Reklama

Reorganizacja i funkcje w III Rzeszy

Do 1936 roku Kripo funkcjonowała w ramach administracji landów. Po centralizacji policji, przeprowadzonej przez Heinricha Himmlera, została włączona do pruskiej policji kryminalnej. W 1937 roku utworzono Biuro Policji Kryminalnej Rzeszy (Reichskriminalpolizeiamt), które wraz z Gestapo i Służbą Bezpieczeństwa SS (SD) weszło w skład RSHA. Kripo, jako Departament V, miała za zadanie zajmować się sprawami kryminalnymi, podczas gdy Gestapo koncentrowało się na kwestiach politycznych.

Współpraca z Gestapo

Pomimo formalnego podziału zadań, Kripo często współpracowała z Gestapo w zwalczaniu politycznych przeciwników III Rzeszy oraz w eksterminacji Żydów. Policja kryminalna była również współodpowiedzialna za deportację ludności do obozów koncentracyjnych oraz przeprowadzanie zbrodniczych eksperymentów medycznych na ich więźniach. Kripo miała obowiązek dostarczania osób do tych eksperymentów.

Reklama

Uniformy i struktura

W niemieckiej Rzeszy członkowie Kripo nosili cywilne ubrania, natomiast w krajach okupowanych byli zobowiązani do zakupu mundurów SS, niezależnie od przynależności do tej formacji, co podkreślało ich status w policji kryminalnej.

W skład Kripo wchodziła również Polska Policja Kryminalna.

Kriminalpolizei odegrała istotną rolę w reżimie III Rzeszy, funkcjonując jako narzędzie terroru oraz represji wobec różnych grup społecznych.

Reklama
Reklama