Kresowa Brygada Kawalerii
Kresowa Brygada Kawalerii (Kres. BK) była dużą jednostką kawalerii Wojska Polskiego, która brała udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. W ramach Armii „Łódź” brygada osłaniała północne skrzydło podczas bitwy granicznej. W trakcie odwrotu brygada rozpadła się, a niektóre jej jednostki zostały zniszczone. Pozostałe oddziały dołączyły do grupy gen. Andersa i brały udział w działaniach na Mińsk Mazowiecki, jednak ostatecznie zostały rozbite w drodze do granicy węgierskiej.
Historia
W 1924 roku II Brygada Jazdy przekształciła się w 2 Samodzielną Brygadę Kawalerii, stacjonując w Równem. W 1937 roku zmieniono jej nazwę na „Kresowa Brygada Kawalerii”. Dowództwo brygady podlegało Okręgowi Korpusu Nr VI, a jej skład obejmował m.in. 12 pułk ułanów, 20 pułk ułanów i 6 pułk strzelców konnych. W 1939 roku brygada została zmobilizowana i skierowana do rejonu operacyjnego Armii „Łódź”.
Organizacja pokojowa
- Dowództwo Kresowej Brygady Kawalerii w Brodach
- 12 pułk ułanów Podolskich
- 20 pułk ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego
- 22 pułk ułanów Podkarpackich
- 6 pułk strzelców konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego St. Żółkiewskiego
- 13 dywizjon artylerii konnej
- 4 szwadron pionierów
- 2 szwadron łączności
Kampania wrześniowa 1939
W kampanii wrześniowej Kresowa BK, pod dowództwem płk. Stefana Hanki-Kuleszy, walczyła w składzie Armii „Łódź”. Po wyładowaniu pod Szadkiem, brygada wzięła udział w obronie linii rzeki Warty, jednak poniosła duże straty w wyniku ataków niemieckiego lotnictwa. Przez pierwsze dni września brygada atakowała jednostki niemieckie, ale z powodu niejasnych decyzji dowództwa, oddziały były zmuszone do wycofania się.
Po kolejnych dniach walk, brygada podjęła próbę przemieszczenia się do rejonu Szadka, co również nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Ostatecznie, w dniu 10 września, resztki brygady przeprawiły się przez Wisłę i przeszły do obrony. Wzięły udział w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie zostały rozbite.
Obsada i skład 1 września 1939
- Kwatera Główna Kresowej Brygady Kawalerii
- 20 pułk ułanów
- 22 pułk ułanów
- 6 pułk strzelców konnych
- 13 dywizjon artylerii konnej
Po wrześniu 1939 roku, Kresowa BK ostatecznie została rozwiązana, a jej siły rozproszyły się w wyniku działań wojennych.