Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kręgi zbożowe

Kręgi w zbożu

Kręgi w zbożu, znane również jako agroglify, to geometryczne formy utworzone przez wycięcie lub zgniecenie roślinności na polach. Najwięcej przypadków zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, a w Polsce w okolicach Wylatowa oraz Wólki Orchowskiej. Termin „kręgi zbożowe” nie oddaje w pełni ich różnorodnych kształtów, dlatego badacze zaczęli stosować określenie „agroglify”.

Reklama

Pierwsze obserwacje

Fenomen kręgów w zbożu znany jest od wieków, z pierwszymi doniesieniami sięgającymi roku 1000. W latach 70. XX wieku zyskały one na popularności, szczególnie w Walii i południowej Anglii, a ich występowanie zarejestrowano również w Niemczech, Kanadzie i USA.

Powstawanie kręgów

W 1991 roku Doug Bower i Dave Chorley ujawnili, że wiele kręgów było ich dziełem. Twierdzili, że stworzyli je dla zabawy, a potem kontynuowali ze względu na rosnącą popularność. Po ich wyznaniu, John Lundberg założył organizację Circlemakers.org, która rozwijała techniki tworzenia kręgów, dowodząc, że można je wykonać w grupie przy użyciu prostych narzędzi. Tworzenie kręgów stało się formą sztuki, z konkursami organizowanymi na całym świecie.

Reklama

Teorie dotyczące UFO

Choć wiele kręgów można wyjaśnić działaniami ludzi, istnieją alternatywne hipotezy dotyczące ich pochodzenia, w tym lądowanie UFO. Zwolennicy tej teorii wskazują na przypadki, które wydają się nie do wyjaśnienia przez ludzką ingerencję, takie jak idealne okrągłe kształty czy specyficzne wygięcia źdźbeł. W niektórych kręgach stwierdzono również zwiększony magnetyzm oraz obecność mikroskopijnych kulek żelaza.

Zjawisko w kulturze

Fenomen kręgów w zbożu stał się inspiracją dla filmów i mediów. W filmie „Znaki” (2002) w reżyserii M. Nighta Shyamalana, kręgi w zbożu były przedstawiane jako ślady obecności kosmitów.

Kręgi w zbożu pozostają intrygującym zjawiskiem, które łączy w sobie elementy sztuki, teorii spiskowych oraz badań naukowych. Ich powstawanie wciąż budzi kontrowersje i ciekawość zarówno wśród naukowców, jak i entuzjastów zjawisk paranormalnych.

Reklama
Reklama