Dzisiaj jest 26 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Krążownik przeciwlotniczy

Chcę dodać własny artykuł

Krążownik przeciwlotniczy

Krążownik przeciwlotniczy to klasa dużych okrętów artyleryjskich, będąca podklasą krążowników lekkich, stworzona w celu ochrony zespołów okrętów przed atakami lotnictwa. Okręty te były uzbrojone w działa uniwersalne o kalibrze 102–133 mm oraz systemy kierowania ogniem, często wspomagane radarami. Ich rozwój nastąpił głównie przed II wojną światową, kiedy to były intensywnie budowane i wykorzystywane.

Początki klasy – okręty alianckie

Krążowniki przeciwlotnicze pojawiły się w latach 30. XX wieku, w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony lotnictwa. Pierwsze z nich powstały w 1936 roku z przebudowy brytyjskich krążowników typu C. Ostatecznie, w latach 1940-42, przebudowano szereg dalszych jednostek, takich jak HMS „Delhi” oraz holenderski „Jacob van Heemskerck”.

W czasie II wojny światowej powstały także nowe typy krążowników, w tym brytyjski typ Dido i amerykański Atlanta. Okręty te były uzbrojone w dużą liczbę dział kal. 127 mm oraz działek 40 mm, a ich wymiary odpowiadały małym krążownikom lekkim. Brytyjskie jednostki aktywnie uczestniczyły w działaniach na Morzu Śródziemnym, natomiast amerykańskie straty miały miejsce w bitwie pod Guadalcanalem.

Okręty państw osi

Japonia wprowadziła do służby tylko jeden krążownik przeciwlotniczy – przebudowany „Isuzu”. Niemcy i Włosi, z braku potrzeb, ograniczyli się do niewielu przebudów starych okrętów. Japonia opracowała także niszczyciele typu Akizuki, które były mniejszymi odpowiednikami krążowników przeciwlotniczych.

Okręty powojenne – zmierzch klasy

Po II wojnie światowej klasa krążowników przeciwlotniczych zanikła. Nowe krążowniki lekkie były wyposażane w artylerię uniwersalną kal. 152 mm, a jedynymi ukończonymi okrętami tego typu były francuskie „De Grasse” i „Colbert”. Zmiany w technologii, w tym rozwój pocisków rakietowych, sprawiły, że tradycyjna artyleria przeciwlotnicza stała się mniej skuteczna.

Współczesnymi odpowiednikami krążowników przeciwlotniczych są amerykańskie krążowniki rakietowe typu Ticonderoga, które są przystosowane do wykrywania i zwalczania samolotów.

Bibliografia

  • Grzegorz Bukała, „Krążowniki przeciwlotnicze – przegląd”, cz.I i cz.II, w: nowa Technika Wojskowa nr 3/97 i 4/97