„`html
Krajanów – Wieś w Polsce
Krajanów (niem. Krainsdorf) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego.
Położenie geograficzne
Wieś znajduje się w północnej części Wzgórz Włodzickich, na granicy z Górami Suchymi, w górnym biegu Marcowskiego Potoku.
Historia
Pierwsza wzmianka o Krajanowie pochodzi z 1353 roku. W 1423 roku istniało tu wolne sędziostwo. W 1631 roku wieś była dużą osadą z kościołem, a w 1748 roku znajdował się tu młyn wodny oraz 97 gospodarstw. W 1840 roku w Krajanowie istniały 102 budynki, w tym kościół i szkoła katolicka. Mieszkańcy zajmowali się głównie tkactwem. Po 1945 roku wieś została zasiedlona przez górali podhalańskich, którzy z czasem stopniowo zanikali w swoich tradycjach.
Zabytki
W Krajanowie znajdują się następujące zabytki:
- Kościół św. Jerzego z XVII wieku, filialny parafii św. Mikołaja w Świerkach,
- Park powstały po 1830 roku,
- Przykościelny cmentarz ze starymi nagrobkami,
- Ruiny dawnej kamiennej baszty oraz stajni pałacowej (aktualnie dom nr 39).
Kultura
W ramach II Festiwalu Góry Literatury, który odbył się 16 lipca 2016 roku, otwarto szlak literacki oraz zorganizowano spotkania z pisarzami, w tym Zbigniewem Kruszyńskim i Jackiem Dehnelem.
Osoby związane z Krajanowem
W miejscowości okresowo mieszka Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 2018 roku.
Bibliografia
- Słownik geografii turystycznej Sudetów, Marek Staffa (red.), T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie, Wrocław: Wyd. I-Bis 1995.
„`