Kozłowo – wieś w województwie mazowieckim
Kozłowo to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim oraz w gminie Drobin. Jej historia sięga XIII wieku, kiedy to została założona i stała się własnością rycerskiego rodu herbu Jastrzębiec.
Historia i rozwój
W 1408 roku, na mocy przywileju Księcia Mazowieckiego Siemowita, Kozłowo stało się rodowym gniazdem rodziny Kozłowskich. Wieś posiadała około 320 ha ziemi, z czego część osiedli kmiecych dzieliła się na grupy zwane Kozłowo-Kucze i Kozłowo-Łyska.
W XVI wieku w Kozłowie dziedziczyli Mikołaj Szafranek oraz Wawrzyniec Łyska Kozłowski, a w późniejszych latach majątek przeszedł w ręce dziedziców z Brzechowa – Cieszewskich. W połowie XVII wieku miała miejsce zmiana układu własnościowego, co wpłynęło na dalsze losy wsi.
Własność i licytacje
W XVIII wieku Kozłowo przeszło w ręce Leona Świerczyńskiego, skarbnika sierpeckiego. Po jego śmierci majątek dziedziczyli jego synowie, a następnie w wyniku licytacji w XIX wieku przeszedł w ręce Władysława Kozłowskiego. Po jego śmierci w 1893 roku, majątek został podzielony pomiędzy jego dzieci.
W czasie II wojny światowej majątek został przejęty przez Niemców, a po wojnie rozparcelowany przez władze ludowe.
Dwór i park
Kozłowo posiadało dwór zbudowany w 1867 roku na miejscu wcześniejszego drewnianego budynku. Dwór, z cegły i kryty gontem, przetrwał do 1975 roku, jednak po wojnie uległ zniszczeniu i rozbiórce przez lokalną ludność. Zachowały się jedynie ruiny parku oraz resztki domku ogrodnika.
Podsumowanie
Kozłowo, z bogatą historią sięgającą średniowiecza, przeszło przez wiele zmian własnościowych i wyzwań, które wpłynęły na jego rozwój. Dziś pozostaje miejscem z ciekawym dziedzictwem, mimo że wiele z jego historycznych elementów uległo zniszczeniu.