„`html
Kotuń – Kraina Historii i Zmian
Kotuń, znana również jako Kattun, to wieś znajdująca się w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Jej historia sięga czasów słowiańskich, kiedy to pierwotnie nosiła nazwę Kutno, być może wywodzącą się od strumienia Kotuń.
Historia Miejscowości
W latach 1586-1617 Kotuń stał się folwarkiem należącym do starostwa ujsko-pilskiego, założonym na gruntach miejskich Piły. W trakcie wojen szwedzkich w latach 1655-1660 wieś została znacząco zniszczona. W 1789 roku liczyła 23 domostwa.
Najstarsze budynki majątku ziemskiego pochodzą z II połowy XIX wieku, w tym pałac z 1900 roku, który jest zarejestrowany jako zabytek. Pałac, w stylu modernistycznym, charakteryzuje się prostą bryłą i dwiema kondygnacjami, a przed nim rośnie dąb szypułkowy, chroniony prawem.
Właściciele Folwarku
- Kilian Pobolski – jeden z pierwszych właścicieli, po którym nazwano tamę i most.
- Bielawski – kolejny właściciel folwarku.
- Bokorowski – dzierżawił folwark w 1669 roku.
- Kegel – nabył folwark w 1812 roku, jego syn Wilhelm był właścicielem od 1831 roku.
- Franz Modrow – właściciel od 1892 roku.
Współczesność
Po II wojnie światowej Kotuń składał się z dwóch części: majątku z pałacem, który stał się podstawą Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR), oraz osiedla zamieszkałego przez rolników i pracowników cegielni, która funkcjonowała do lat 80. XX wieku.
Początek lat 90. był trudny dla mieszkańców, gdyż zlikwidowano PGR, a cegielnię zamknięto. Obecnie Kotuń jest siedzibą sołectwa z populacją ponad 700 mieszkańców, obejmującego także miejscowość Cyk. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Na terenie dawnej cegielni obecnie budowane są stawy, co symbolizuje zmiany, jakie zaszły w tej lokalnej społeczności.
Zobacz również
- Kotuń
- Cyk (województwo mazowieckie)
Linki zewnętrzne
„`