Kotlina Panońska
Kotlina Panońska to równina w środkowej Europie, należąca do systemu alpejsko-karpackiego. Obszar ten jest znany pod różnymi nazwami, takimi jak Nizina Węgierska czy Basen Karpacki. Geograficznie jest to śródgórskie zapadlisko, co czyni nazwę „Kotlina Panońska” najbardziej neutralną i adekwatną.
Geografia
Kotlina Panońska jest otoczona przez Alpy na zachodzie, Karpaty na północy i wschodzie oraz Góry Dynarskie na południu. W przeszłości istniało tu Morze Panońskie, które przekształciło się w jezioro panońskie, a później zostało zasypane osadami rzecznymi. Teren dzieli się na trzy części: Małą Nizinę Węgierską, Wielką Nizinę Węgierską oraz Kraj Zadunajski. Gleby są głównie aluwialne, czarnoziemy oraz lessy, a ich urodzajność jest zazwyczaj wysoka, z wyjątkiem zasolonych obszarów.
Główna rzeka to Dunaj, który wpływa do kotliny i jest jej najważniejszym ciekłem. W Kotlinie Panońskiej znajduje się również Jezioro Balaton, największe jezioro Węgier i Europy Środkowej.
Klimat
Klimat Kotliny Panońskiej jest umiarkowany i kontynentalny, z tendencją do suszy, zwłaszcza na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Pierwotnie dominowały tu stepy, które zostały w dużej mierze przekształcone w tereny rolnicze.
Podział fizycznogeograficzny
- Przedgórze Alp
- Mała Nizina Węgierska
- Kraj Zadunajski
- Wielka Nizina Węgierska
- Średniogórze Północne
Podział ten obejmuje region Kárpát-medence, który jest bardziej rozbudowany niż sama Kotlina Panońska.
Gospodarka
Kotlina Panońska jest obszarem rolniczym, z urodzajnymi glebami, gdzie uprawia się zboża, warzywa i hoduje zwierzęta. W regionie występują niewielkie złoża surowców naturalnych, ale dominują wody termalne. Rozwój rolnictwa wspiera intensywna produkcja przemysłowa i rozwinięta sieć komunikacyjna.
Ludność
Osadnictwo w Kotlinie Panońskiej ma długą historię, sięgającą czasów rzymskich. Obecnie mieszka tu wiele narodów, w tym Węgrzy, Słowacy, Rumuni, Chorwaci i Serbowie. Po rozpadzie Austro-Węgier i Jugosławii, region ten należy do kilku państw, w tym Węgier, Słowacji, Rumunii, Serbii i Chorwacji.