Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku
Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, zbudowany w latach 1991-1996, jest przykładem architektury nawiązującej do stylu barokowego. Jego projekt oparty jest na nieistniejącym unickim kościele w Berezweczu na Białorusi. Wewnątrz znajdują się malowidła, w tym wizerunki Ewangelistów oraz papieża Jana Pawła II.
Historia budowy
Parafia została erygowana 24 czerwca 1990 roku przez biskupa Edwarda Kisiela. Pierwszym proboszczem został ks. prałat Tadeusz Krawczenko. Początkowo parafia korzystała z drewnianego kościoła na cmentarzu św. Rocha, wybudowanego w 1946 roku.
Nowa świątynia miała na celu upamiętnienie Polaków poległych z rąk najeźdźców, w tym trzech kapłanów zamordowanych przez hitlerowców, którzy są błogosławionymi.
Architektura i wystrój wnętrz
Kościół zaprojektował mgr inż. arch. Michał Bałasz. Jest to trzynawowa neobarokowa bazylika z apsydą, zakrystią i chórem organowym. Posiada dwie wieże oraz dolny kościół. Wartości architektoniczne budowli różnią się od pierwowzoru, w tym w detalach fasady i elementach konstrukcyjnych.
Ozdoby wnętrza rozpoczęto w 1997 roku, współpracując z artystami, takimi jak dr hab. Jerzy Grygorczuk i mgr sztuki Jerzy Pasternak. Kościół może pomieścić 1500 wiernych i ma następujące parametry:
- Szerokość: 29,30 m
- Długość: 54,25 m
- Wysokość: 50,00 m
- Powierzchnia zabudowy: 1318,5 m²
W 1999 roku spłonął drewniany kościół na cmentarzu, po czym zbudowano nową świątynię pod wezwaniem Wszystkich Świętych w latach 2000-2003, również według projektu Michała Bałasza.
Nowa parafia
W 2005 roku abp Wojciech Ziemba erygował nową parafię pod wezwaniem Wszystkich Świętych, wydzielając jej teren z parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwszym proboszczem został ks. prałat Tadeusz Krawczenko.