„`html
Kościół św. Wojciecha w Krakowie
Kościół św. Wojciecha to rzymskokatolicka świątynia rektoralna, zlokalizowana na Rynku Głównym w Krakowie. Budowla, pierwotnie w stylu romańskim, przeszła przebudowę w stylu barokowym w XVII i XVIII wieku.
Historia
Według tradycji, miejsce to związane jest z działalnością św. Wojciecha, który miał głosić tu kazania. Pierwszy drewniany kościółek został wzniesiony na pamiątkę tych wydarzeń. Odkrycia archeologiczne ujawniły relikty murowanej budowli z przełomu X i XI wieku. Obecna świątynia powstała w drugiej połowie XI lub na początku XII wieku.
W 1404 roku kościół stał się prebendą uniwersytecką, a w 1453 roku kazania głosił tu Jan Kapistran. W XVII wieku nastąpiła barokizacja budowli, podczas której m.in. podwyższono ściany, nakryto budowlę kopułą oraz zmodernizowano wejście. W 1711 roku dobudowano zakrystię, a w 1778 roku kaplicę bł. Wincentego Kadłubka.
Kościół jest jednonawowy, z eliptyczną kopułą i prostokątnym prezbiterium. Wnętrze zdobi barokowe wyposażenie z XVIII wieku, a w ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Większej. Kopuła została polichromowana przez Eugeniusza Czuhorskiego, a w tęczy wisi krucyfiks z XV wieku.
Architektura
Wnętrze kościoła charakteryzuje się sklepieniem kolebkowym. Do świątyni prowadzi późnobarokowy portal z drugiej połowy XVIII wieku. W podziemiach znajduje się wystawa związana z historią Rynku.
Informacje dodatkowe
- Adres: Rynek Główny 2, Kraków
- Dedykacja: św. Wojciech
- Dzień wspomnienia: 23 kwietnia
- Styl architektoniczny: romański, barokowy
- Współrzędne: 50°3′39.2″N 19°56′15.9″E
- Strona internetowa: wojciechnarynku.pl
Galeria
Wnętrze kościoła oraz szczegóły architektoniczne można zobaczyć w poniższej galerii.
Linki zewnętrzne
- Kościół św. Wojciecha na stronie krakow4u.pl
- Dawny romański kościół św. Wojciecha na podstawie własnych zdjęć i badań, Władysław Łuszczkiewicz, „Rocznik Krakowski”, 3 (1900), s. 153-172
„`