Kościół pw. św. Wawrzyńca w Głogowie
Historia
Kościół pw. św. Wawrzyńca, znajdujący się w Głogowie, został zbudowany około 1502 roku przez Michała Horna i Hansa Lincke. Powstał na miejscu wcześniejszej świątyni, która wzmiankowana była w 1399 roku i spaliła się w połowie XV wieku. Kościół przetrwał II wojnę światową, będąc jedyną średniowieczną budowlą, która nie została zniszczona. W 1639 roku szwedzka konnica kwaterowała w świątyni, a w 1806 roku Francuzi magazynowali tam amunicję.
W kościele zachowały się elementy wyposażenia z rozebranego w XIX wieku kościoła św. Piotra, w tym ołtarz główny oraz obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem.
Rys architektoniczny
Kościół jest w stylu gotyckim, zbudowany z cegły i kamienia polnego. Posiada czteropiętrową wieżę zwieńczoną kopułą oraz jednonawowe wnętrze z prostokątnym prezbiterium. Na sklepieniach znajdują się barokowe malowidła, a w nawie głównej zachowały się dwa gotyckie portale datowane na 1502 rok.
Warto zwrócić uwagę na gotycki fresk przedstawiający Maryję w płaszczu, namalowany nad jednym z portali. Fresk ten, datowany na przełom XV i XVI wieku, jest jednym z nielicznych zachowanych przykładów tego typu sztuki sakralnej w Polsce.
Wyposażenie
- Ambona: Z tablicami przykazań oraz płaskorzeźbami przedstawiającymi św. Katarzynę, Baranka Bożego i św. Wawrzyńca.
- Chrzcielnica: Późnogotycka, z piaskowca, o średnicy 73 cm i wysokości 94 cm, z inskrypcją datowaną na 1509 rok.
- Pieta: Drewniana figura przedstawiająca Maryję z konającym Chrystusem, datowana na okres budowy kościoła.
Otoczenie
Nieopodal kościoła znajdowała się XVIII-wieczna świątynia ewangelicka, która przetrwała II wojnę światową, ale została rozebrana w latach 60. XX wieku.
Galeria
Plik:Ołtarz główny.jpg|Ołtarz główny
Plik:Ołtarz boczny lewy.jpg|Ołtarz boczny lewy
Plik:Ołtarz boczny prawy1.jpg|Ołtarz boczny prawy
Plik:Fresk.jpg|Fresk
Plik:Ambona.jpg|Ambona
Plik:Pieta.jpg|Pieta
Plik:Chrzcielnica.jpg|Chrzcielnica