Kościół św. Piotra w Głogowie
Kościół św. Piotra, romańska bazylika, zlokalizowany był w Głogowie, a jego fundamenty znajdują się około 200 m na południe od Zamku Książąt Głogowskich. Obiekt został rozebrany pod koniec XIX wieku, a w 2006 roku w tym miejscu utworzono lapidarium.
Historia
Kościół powstał w końcu XII wieku jako parafialny obiekt lewobrzeżnej części Głogowa. Po przeniesieniu parafii do kościoła św. Mikołaja, biskup Tomasz I osadził w nim dominikanów, fundując im jednocześnie klasztor. W 1810 roku kościół przeszedł sekularyzację, a w 1789 roku budynek uległ pożarowi, po którym został przekształcony w zbrojownię i koszary saperów. Ostatecznie w XIX wieku obiekt został rozebrany.
W latach 1963-1965, podczas prac archeologicznych prowadzonych przez prof. Tadeusza Kozaczewskiego, odkryto pozostałości kościoła, które zostały wyeksponowane. Zidentyfikowano fundamenty trzech absyd oraz prezbiterium, które powstało w wyniku XIII-wiecznej przebudowy. Część wyposażenia kościoła, w tym ołtarz główny, zachowała się w kościele św. Wawrzyńca w Brzostowie.
Lapidarium
11 listopada 2006 roku odsłonięto lapidarium kościoła św. Piotra, które jest jednocześnie pomnikiem Jana Pawła II – „Biblioteka Świętego Pielgrzyma”. Projekt powstał w wyniku współpracy prof. Eugeniusza Józefowskiego, dr. Adama Olejniczaka oraz studentów PWSZ w Głogowie. Lapidarium eksponuje pozostałości dominikańskiego prezbiterium oraz dwie boczne absydy z XII wieku. Kształt i lokalizacja wcześniejszej absydy prezbiterium zaznaczone są różną kolorystyką cegły klinkierowej, która stanowi posadzkę pomnika.
Galeria
Plik:Głogów Kościół Piotra i Pawła 2005 4.jpg| Fundamenty bazyliki (rok 2005)
Plik:Pdz1.JPG| Widok z wieży zamkowej (rok 2007)
Plik:Biblioteka Swietego Pielgrzyma w Glogowie.jpg| Pomnik Jana Pawła II i lapidarium kościoła św. Piotra (rok 2007)
Plik:Biblioteka Swietego Pielgrzyma w Glogowie4.jpg| Zbliżenie absydy północnej, w tle głogowski zamek (rok 2007)