Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kościół św. Marcina w Warszawie

Kościół św. Marcina w Warszawie

Kościół św. Marcina, zlokalizowany przy ul. Piwnej na Starym Mieście w Warszawie, jest rzymskokatolicką świątynią pełniącą funkcję kościoła rektorskiego. Należy do parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Reklama

Historia

Kościół został ufundowany w 1353 roku wraz z klasztorem augustianów przez księcia Ziemowita III. W 1356 roku papież Innocenty VI przyznał mu prawo do sprowadzenia augustianów na Mazowsze. Pierwsza budowla powstała około 1380 roku, jednak w 1478 roku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru.

W XVI wieku kościół był miejscem sejmików województwa mazowieckiego. W XVII i XVIII wieku przeszedł kilka przebudów, a w 1744 roku uzyskał nową barokową fasadę, zaprojektowaną przez architekta Karola Baya.

Reklama

Po zniszczeniach II wojny światowej, świątynia została odbudowana w latach 1949-1959, z nowoczesnym wnętrzem zaprojektowanym przez siostrę Almę Skrzydlewską. W 1965 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.

Wydarzenia i działalność

W 1977 roku w kościele miała miejsce głodówka opozycjonistów w obronie aresztowanych działaczy. Obecnie kościół pełni ważną rolę w duszpasterstwie warszawskiej inteligencji oraz organizuje nabożeństwa ekumeniczne. Opiekę nad świątynią sprawują siostry franciszkanek służebnic Krzyża.

Architektura

Kościół jest w stylu barokowym, zbudowany z cegły. Wnętrze zawiera elementy nowoczesne oraz zachowane fragmenty historyczne, takie jak krucyfiks z XVII wieku. W świątyni przechowywane są również szczątki Władysława Korniłowicza.

Reklama

Galeria

  • Ołtarz główny przed 1939
  • Świątynia widziana z wieży kościoła św. Anny
  • Zachowany fragment krucyfiksu z XVII wieku, zniszczonego w 1944
  • Wirydarz klasztorny
Reklama