„`html
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty
Kościół rzymskokatolicki wraz z klasztorem augustianów Eremitów znajduje się w Krakowie, przy ul. Augustiańskiej 7-9. Jest to jeden z najcenniejszych przykładów średniowiecznej architektury kamieniarskiej w Polsce, wyróżniający się smukłą sylwetką i bogactwem detali.
Historia
Powstanie kościoła związane jest z przybyciem augustianów do Kazimierza w 1342 roku, z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Konsekracja prezbiterium miała miejsce w 1378 roku. Budowa trwała przez wiele lat, a ukończono ją w 1426 roku. W XVI wieku kościół ucierpiał w wyniku klęsk żywiołowych, a podczas potopu szwedzkiego służył jako lazaret. W XIX wieku kościół był zagrożony zburzeniem, jednak dzięki interwencji biskupa i utworzeniu komitetu odnowy, udało się go uratować. W XX wieku, podczas okupacji, większość zakonników została wywieziona, a w 1942 roku kościół stał się parafialny.
Architektura i wnętrze
Kościół jest trójnawowy, bazylikowy, bezwieżowy i bez transeptu. Prezbiterium jest pięcioprzęsłowe, zakończone pięciobocznie, z późnogotyckim sklepieniem gwiaździstym. W nawie głównej znajduje się barokowy ołtarz główny z obrazem „Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny”. Wyposażenie kościoła jest skromne, z najcenniejszym nagrobkiem Wawrzyńca Spytka Jordana oraz renesansowymi obrazami.
Kaplica św. Moniki
Kaplica św. Moniki, wzniesiona w latach 1402-1422, przylega do nawy kościoła. Służy jako oratorium dla sióstr augustianek od 1727 roku. W kaplicy znajdują się organy z 1880 roku oraz kilka barokowych i manierystycznych ołtarzy.
Klasztor
Klasztor augustianów sąsiaduje z kościołem i zawiera wirydarz oraz krużganki z freskami, w tym wizerunkiem Matki Boskiej Pocieszenia, uznawanym za najstarszy cudowny wizerunek maryjny w Polsce. Najstarszą częścią kompleksu jest gotycka kaplica św. Doroty.
„`