Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kościół św. Floriana w Chodzieży

„`html

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży

Kościół pw. św. Floriana, zbudowany w 1755 roku, znajduje się w Chodzieży w województwie wielkopolskim. Jego architektura łączy styl późnobarokowy z elementami gotyckimi. Jest to świątynia rzymskokatolicka, dedykowana św. Florianowi, którego wspomnienie obchodzone jest 4 maja.

Historia

Początki kościoła sięgają XIII wieku. W XVI wieku przeszedł w ręce protestantów. Po zniszczeniu w pożarze w 1754 roku, został odbudowany przez Karola Grudzińskiego i konsekrowany w 1801 roku.

Architektura

Kościół ma jedną nawę, trzy kaplice oraz dużą kruchtę. Zewnętrzne ściany są oskarpowane, a późnobarokowe szczyty ozdobione pilastrami. Wnętrze kościoła charakteryzuje się sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, a do prezbiterium przylega zakrystia oraz kaplica św. Antoniego.

  • Ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem Matki Bożej, św. Floriana i św. Mikołaja.
  • Kaplice z drewnianymi ołtarzami z II poł. XVIII wieku.
  • Witraże z początku XX wieku.

Cudowny obraz

Obraz Trójcy Świętej, uznawany za cudowny, ocalał z pożaru w 1798 roku. W XX wieku odbywały się pielgrzymki, jednak obecnie kult obrazu zanika.

Organy

Organy, zbudowane przez Bronisława Cepkę w 1958 roku, posiadają 25 głosów. Niestety, obecnie nie są używane z powodu awarii.

Dzwony i dzwonnica

Dzwonnica w stylu klasycystycznym jest widocznym elementem krajobrazu Chodzieży. W dzwonnicy znajdują się dwa dzwony: zabytkowy z 1798 roku i nowy z 1956 roku, a także XVIII-wieczna sygnaturka umieszczona w fasadzie kościoła.

Kolegiata

W 2009 roku arcybiskup Henryk Muszyński ustanowił przy kościele kapitułę kolegiacką.

Podsumowanie

Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży to ważny zabytek sakralny o bogatej historii, architekturze i kultu religijnego, stanowiący istotny element lokalnej społeczności.

„`