Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Kościół św. Antoniego Padewskiego to modernistyczna bazylika usytuowana w Śródmieściu Ostrowa Wielkopolskiego, przy ulicy Raszkowskiej. W czasie II wojny światowej udało się go uratować przed zniszczeniem dzięki działaniom mieszkańców i konspiracji.

Reklama

Historia

W latach międzywojennych populacja Ostrowa wzrosła do około 30 tysięcy, co stworzyło potrzebę budowy nowej świątyni katolickiej, obok kościoła św. Stanisława. Kamień węgielny położono w 1938 roku, a projekt opracował architekt Franciszek Morawski. Budowę zakończono w stanie surowym przed wybuchem wojny, a wieża osiągnęła 2/3 planowanej wysokości.

W obliczu decyzji niemieckich władz o zburzeniu kościoła, mieszkańcy zareagowali protestem, co doprowadziło do wstrzymania rozbiórki. Kościół został ukończony w 1947 roku, a poświęcenie miało miejsce 26 października tego samego roku. Pierwszym proboszczem został ks. mjr Franciszek Dymarski.

Reklama

Architektura

Kościół jest trójnawową bazyliką z czteropołaciowym dachem i dużymi oknami witrażowymi. Na zewnątrz znajduje się pomnik św. Antoniego z Padwy, a w przedsionku głowa Chrystusa z zniszczonego pomnika Serca Jezusowego.

W sąsiedztwie kościoła znajdują się budynki parafialne oraz krzyż jubileuszowy i tablice pamiątkowe.

Wieża

Wieża, wybudowana jako kampanila, ma kwadratowy plan i czterospadowy dach. Od 1959 roku dzwony w wieży pochodzą z Odlewni dzwonów w Przemyślu.

Wnętrza

Witraże w kościele pochodzą z 1947 roku, a polichromia została wykonana w latach 1977–1978. Wnętrze zdobią obrazy świętych oraz m.in. mozaika przedstawiająca św. Antoniego Padewskiego. W kościele znajdują się również kaplice, m.in. Matki Boskiej Częstochowskiej i Serca Jezusowego, z bogato zdobionymi ołtarzami i witrażami.

Organy

Do 2007 roku w kościele znajdowały się 13-głosowe organy, które zostały przeniesione do innego kościoła. Obecne organy zostały zbudowane w latach 2005–2006 przez firmę Jana Drozdowicza.

Grota Lourdzka

Grota Lourdzka, przylegająca do kaplicy Serca Jezusowego, została wybudowana w 1981 roku. Wnętrze wyłożone jest piaskowcem, a w nim znajduje się figura Najświętszej Marii Panny.

Reklama

Bibliografia

  • Paweł Anders, Kalisz, Ostrów Wielkopolski i okolice, Poznań 1986
  • Anna Rogalanka, Sztuka regionu ostrowskiego. Wybrane zabytki i problemy, Poznań 1990
  • Marek Olejniczak, Bedeker Ostrowski, Ostrów Wielkopolski 2004
Reklama