Kościół św. Anny w Krakowie
Kościół św. Anny w Krakowie, położony przy ulicy Świętej Anny 13, pełni funkcję kolegiaty akademickiej oraz kościoła parafialnego. Należy do diecezji rzymskokatolickiej i jest dedykowany św. Annie.
Historia
Na miejscu wcześniejszej, spalonej świątyni w 1689 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, którego fundatorem był król Władysław Jagiełło. Architekt Tylman z Gameren zaprojektował budowlę w stylu nawiązującym do kościoła San Andrea della Valle. Budowa była nadzorowana przez ks. Sebastiana Jana Piskorskiego, a w 1703 roku kościół został konsekrowany przez biskupa Kazimierza Łubieńskiego.
Fasada i wnętrze
Fasada kościoła jest dwukondygnacyjna, flankowana dwiema wieżami, a jej kształt przypomina fasadę kościoła Santa Anastasia w Rzymie. Wnętrze jest jednonawowe z sześcioma kaplicami, w tym dwiema z kopułami. Wystrój wnętrza został zaprojektowany przez Baltazara Fontanę, a obrazy namalowali Karol Dankwart oraz Karol i Innocenty Monti.
Prezbiterium
Główna nastawa ołtarzowa, zaprojektowana przez Fontanę, zawiera obraz św. Anny Samotrzeci. W prezbiterium znajdują się także rzeźby świętych oraz ambona z 1727 roku. Wartością dodaną są malowidła przedstawiające biblijne sceny oraz postaci Marii i Jezusa.
Transept
W transepcie zlokalizowana jest konfesja św. Jana Kantego, patrona Uniwersytetu Jagiellońskiego, z monumentalnym ołtarzem autorstwa Fontany. W lewym ramieniu transeptu znajduje się klasycystyczny pomnik Mikołaja Kopernika, a na ścianach można zobaczyć malowidła i epitafia, w tym Juliusza Słowackiego.
Znaczenie i kultura
Kościół św. Anny uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce. Był miejscem częstych wizyt biskupa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, który odprawiał msze i spotykał się ze studentami.